avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara!

Imi spuneti vă rog la finalul unui proces pentru stabilirea graniței intre vecini cine suportă cheltuielile de judecată?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 11:33, 4 Iulie 2020
Cel care pierde procesul.
Cheltuielile pentru reconstruirea gardului?
Art. 560. - C. civ.

Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligați să contribuie la grănițuire prin reconstituirea hotarului și fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.
Citiți motivarea instanței de judecată, și procedați exact așa cum a decis judecătorul. Dacă nu respectați decizia instanței, riscați executarea silită și în plus alte cheltuieli de judecată.
Citiți motivarea instanței de judecată, și procedați exact așa cum a decis judecătorul. Dacă nu respectați decizia instanței, riscați executarea silită și în plus alte cheltuieli de judecată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gard casa diannefr diannefr La o casa cu vecini pe ambele parti, gardul a fost construit aproape integral pe cheltuiala mea. Vecinul din stânga amenința ca ma va da in judecata daca nu ... (vezi toată discuția)
Se poate construi un gard din caramida fara aprobarea primariei si acordul meu? maria2424 maria2424 Buna ziua ! Astazi am fost anuntat ca vecinului meu nu ii mai convine gardul de lemn dintre noi si ca doreste gard din caramida. Prima intrebare - are voie ... (vezi toată discuția)
Cum se impart cheltuielile la refacerea unui gard comun? patriciasavulea patriciasavulea buna! as avea si eu o intrebare in legatura cu gardurile ce delimiteaza doua proprietati! am o curte de 400 de mp,delimitata de vecini cu un gard ... (vezi toată discuția)