Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara!

Imi spuneti vă rog la finalul unui proces pentru stabilirea graniței intre vecini cine suportă cheltuielile de judecată?
Cel care pierde procesul.
Cheltuielile pentru reconstruirea gardului?
Art. 560. - C. civ.

Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligați să contribuie la grănițuire prin reconstituirea hotarului și fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.
Citiți motivarea instanței de judecată, și procedați exact așa cum a decis judecătorul. Dacă nu respectați decizia instanței, riscați executarea silită și în plus alte cheltuieli de judecată.