Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... carnetul de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

carnetul de somaj

ce se intmapola daca nu am reusit sa jung la data scrisa pe carnetul de somaj pentru vizat lunar?ce se intmpla daca merg peste 2 zile?
1. Neprezentarea cu carnetul de somer la vizat atrage neplata indemnizatiei pe luna respectiva.
2. Daca e vorba numai de 2 zile intarziere e bine sa mergeti la AJOFM si sa justificati intarzierea (spuneti ca ati fost plecata sa cautati de lucru in alta localitate, ati fost racita si nu v-ati dus la medic sau orice alt motiv care sa convinga).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
daca duc o adeverinta medicala de la medicul de familie in care sa scrie ca am avut pb de sanatate se rezolva situatia?trebuia sa ajung ieri la vizat dar nu am reusit.maine o sa fie ok daca ma duc?daca a mai trecut cineva prin situatia asta va rog sa-mi dati un sfat.va multumesc
1. Am impresia ca nu ati citit raspunsul meu de mai sus. De aceea il mai redau inca o data:
1. Neprezentarea cu carnetul de somer la vizat atrage neplata indemnizatiei pe luna respectiva.
2. Daca e vorba numai de 2 zile intarziere e bine sa mergeti la AJOFM si sa justificati intarzierea (spuneti ca ati fost plecata sa cautati de lucru in alta localitate, ati fost racita si nu v-ati dus la medic sau orice alt motiv care sa convinga).

2. Mergeti maine la AJOFM cu adeverinta de la medic.