avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... carnetul de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

carnetul de somaj

ce se intmapola daca nu am reusit sa jung la data scrisa pe carnetul de somaj pentru vizat lunar?ce se intmpla daca merg peste 2 zile?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:54, 16 Decembrie 2009
1. Neprezentarea cu carnetul de somer la vizat atrage neplata indemnizatiei pe luna respectiva.
2. Daca e vorba numai de 2 zile intarziere e bine sa mergeti la AJOFM si sa justificati intarzierea (spuneti ca ati fost plecata sa cautati de lucru in alta localitate, ati fost racita si nu v-ati dus la medic sau orice alt motiv care sa convinga).
Ultima modificare: Miercuri, 16 Decembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
daca duc o adeverinta medicala de la medicul de familie in care sa scrie ca am avut pb de sanatate se rezolva situatia?trebuia sa ajung ieri la vizat dar nu am reusit.maine o sa fie ok daca ma duc?daca a mai trecut cineva prin situatia asta va rog sa-mi dati un sfat.va multumesc
1. Am impresia ca nu ati citit raspunsul meu de mai sus. De aceea il mai redau inca o data:
1. Neprezentarea cu carnetul de somer la vizat atrage neplata indemnizatiei pe luna respectiva.
2. Daca e vorba numai de 2 zile intarziere e bine sa mergeti la AJOFM si sa justificati intarzierea (spuneti ca ati fost plecata sa cautati de lucru in alta localitate, ati fost racita si nu v-ati dus la medic sau orice alt motiv care sa convinga).

2. Mergeti maine la AJOFM cu adeverinta de la medic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viza somaj ManolacheVasile ManolacheVasile am intarziat 3 zile la viza ce se intampla maine ajung sigur la ei se poate intampla ceva pt cele 3 zile de intarziere????:( (vezi toată discuția)
Referitor concediu prenatal n_adriana82 n_adriana82 Buna ziua! Sunt o viitoare mamica insarcinata in 31 de saptamani si am fost la medicul de familie pentru a-mi lua concediu prenatal. Precizez ca sunt somera, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil i_cezarina i_cezarina Buna ziua, saptamana trecuta mi-am depus prenatalul la AJOFM. Cand mi-au dat cartea de munca, printre altele scria si faptul ca zilele 24-26.02.10 nu se ... (vezi toată discuția)