Bună seara, acum un an jumate in timp ce circulam regulamentar am accidentat o persoana cu handicap care traversa seara prin loc nepermis cu o roaba. Am fost citat la parchet, primul procuror mi a dat clasare.. Dar a fost facuta o contestatie din partea insotitorului. Menționez ca persoana a avut peste 90 de zile de îngrijiri medicale. Acum trebuie să ma prezint in fata judecătorului de camera preliminara. Aștept ceva sfaturi sau la ce sa ma aștept. Nu am permisul retinut. Mulțumesc
Probabil se solicita desfiintarea ordonantei si trimiterea cauzei la procuror in vederea completarii urmaririi penale.
Angajati-va avocat specializat care sa studieze dosarul si sa va acorde asistenta juridica in fata instantei.
Dacă victima a traversat prin loc nepermis nu este în mod automat și vinovat.. Dacă locul în care victma a traversat drumul nu are în apropiere (aproximativ 100 m) marcaj pietonal nu se poate considera că victima a traversat printr-un loc nepermis.
În altă ordine de idei, dinamica producerii accidentului trebuie analizată mai în amănunțime. Există posibilitatea ca impactul să fie evitat de către conducătorul auto cu toate că victima s-a deplasat neregulamentar.
Angajați un avocat specializat. Consultați un expert tehnic judiciar auto (vezi lista de consultanți al acestui forum)
ing. Ioan Ciobanu