avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire din tara minor sentinta din martie 2008
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire din tara minor sentinta din martie 2008

Am sentita civila din martie 2008 prun care s-a consfinti o tranzactie intre noi. Are 4 puncte: 1 vizita, 2. Încredințarea minorului X la reclamanta, 3. Domiciliul la reclamanta. 4 Pensia alimentara.
Eu sunt reclamanta.
Copilul acum are 15 ani.
Ma intereseazadaca pot iesi cu el din tara in baza acestei sentinte si a CI copilului. Sau am nevoie de acordul tatalui?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:33, 6 Iulie 2020
Da puteti iesi.
Multumesc frumos. Trebuie copie legalizata dupa sentinta? Trebuie si tradusa? Pot avea probleme la trecerea Ungaria-Austria?
Copie legalizata da, tradusa nu. Regasiti mai multe date pe site ul MAE
Nu trebuie tradusă pentru că o veti folosi la ieșirea din România, în fața vameșilor români.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie copil NAARGHYTA NAARGHYTA Buna ziua! Eu am divortat in anul 2004 de sotul meu, dar am obtinut custodia definitiva a fetitei mele in varsta de 13 ani, Hotararea de divort fiind ... (vezi toată discuția)
Documente pentru calatorie strainatate minor insotit de unul din parinti cezarionescu cezarionescu Buna ziua. Sotia mea vrea sa plece cu copilul minor in strainatate via avion pe ruta Romania - Grecia dus si Grecia - escala Austria - Romania intors. Nu ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa pt. nerespectare legalizare de semnaturi privind iesirea minorilor din tara pauleo pauleo Buna dimineata, Am 2 copii (3 ani / 4 ani si jumat.) dintr-o relatie de concubinaj. In trecut, eu si tatal acestora am incheiat la notariat o legalizare de ... (vezi toată discuția)