Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire din tara minor sentinta din martie 2008
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire din tara minor sentinta din martie 2008

Am sentita civila din martie 2008 prun care s-a consfinti o tranzactie intre noi. Are 4 puncte: 1 vizita, 2. Încredințarea minorului X la reclamanta, 3. Domiciliul la reclamanta. 4 Pensia alimentara.
Eu sunt reclamanta.
Copilul acum are 15 ani.
Ma intereseazadaca pot iesi cu el din tara in baza acestei sentinte si a CI copilului. Sau am nevoie de acordul tatalui?
Da puteti iesi.
Multumesc frumos. Trebuie copie legalizata dupa sentinta? Trebuie si tradusa? Pot avea probleme la trecerea Ungaria-Austria?
Copie legalizata da, tradusa nu. Regasiti mai multe date pe site ul MAE
Nu trebuie tradusă pentru că o veti folosi la ieșirea din România, în fața vameșilor români.