Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intrebare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intrebare

exista posibilitatea ca, daca am beneficiat de indemniz. de crestere a copilului (deci am avut 12 luni lucrate inaintea nasterii) sa NU pot beneficia de somaj?? intreb asta pt ca stiu ca nu se i a in considerare concediile medicale mai mari de 30 zile, concediu prenatal.......
multumesc
1. In stabilirea celor 12 luni de cotizare la somaj se vor lua lunile lucrate dupa revenirea din CCC si se vor completa (pana la numarul de 12) cu lunile lucrate inainte de intrarea CCC.
2. CCC nu este un concediu medical (!?).
da stiu asta.
intrebam daca exista posibilitatea ca desi am benediciat de cic, deci am avut 12 luni lucrate inainte sa nu pot beneficia de somaj deoarece in cele 12 luni dinainte de cic am avut concedii medicale, concediu pre/post natal ....
multumesc frumos.
1. Ati inteles bine din Legea 76/2002:
Art. 34. - (1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
(1.1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevăzută la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de muncă sau de serviciu, cu excepţia perioadei de incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depăşeşte 30 de zile;

2. Concediile medicale s-ar putea sa fie impartite pe cate doua luni, nu intr-o singura luna. Mergeti cu toate datele la AJOFM sa le vada ei si apoi luati o hotarare.