Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA in sistem real si facturare CANADA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA in sistem real si facturare CANADA

Buna ziua.
Am infiintat un PFA si mi s-a ivit ocazia sa am un client din Canada.
M-ar interesa cum se procedeaza cu facturarea.
Am nevoie de ceva acte in plus? Autorizari sau Declaratii?
Facturarea se face in Ron, USD sau CAD ?
Daca se face in valuta, se trece si suma la cursul respectiv? Am inteles ca daca difera cursul la care s-a trecut suma facturata fata de cel la care se schimba la banca se pune ca si pierdere.
Am citit cum ca ar trebui facturat cu TVA. Daca da cum se procedeaza? PFA-ul e neplatitor de TVA.
Se poate incasa prin PayPal/Revolut sau doar prin contul asociat PFA-ului?
Va rog daca ma puteti ajuta cu procedura eventual un exemplu mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc
FilipB, utilizator
Buna ziua,
Nu ati specificat obiectul de activitate. Facturarea pentru clienti externi nu trebuie sa difere fata de cea la interiorul tarii din punct de vedere formal, de exemplu in cazul serviciilor prestate, difera doar moneda in care facturati si pe care o stabiliti in contract in acord cu clientul. Pe factura externa se trece suma in moneda convenita cu clientul. In contabilitate , in registrul de incasari si plati , se trece suma in lei de la data incasarii, prin utilizarea cursului stabilit de BNR in ziua anterioara incasarii (mentionandu-se la explicatii suma in valuta) iar diferenta nefavorabila rezultata din conversia de catre banca la cursul acesteia, mai mic, se inregistreaza pe cheltuieli din diferente de curs valutar.
Dacă PFA-ul nu este platitor de TVA (si chiar daca ar fi fost platitor de TVA), facturile externe către clienți non-UE se fac fără TVA, indiferent dacă firma clientului extern plătește sau nu TVA; nu sunt declaratii in plus fata de facturarea la intern (altele sunt conditiile/declaratiile daca s-ar factura in interiorul UE).
Nu este ilegal sa incasati veniturile aferente PFA in conturi personale, atat timp cat declarati fiscal acele venituri (PFA nu e obligat dpdv legal sa aiba cont de PFA separat de contul personal - desi unii prefera asa pentru a-si gestiona mai usor veniturile si cheltuielile deductibile ca sa nu existe apoi probleme cu controalele ANAF care sa le considere unele cheltuieli ca fiind nedeductibile).
Codul CAEN este 7311 - Activitati ale agentiilor de publicitate ( copywright).

Din ultima parte am inteles ca e legal sa se incaseze in conturile proprii.
Ca o paranteza legat de cont, pentru a emite certificatul pentru PFA am fost trimis sa fac cont pe PFA, apoi cu contul respectiv mi-au emis Certificatul.

Revenind:
Emit factura fara TVA, in valuta stabilita de comun acord, daca plata se face in cont personal sau Paypal, va trebui sa scot un extras de cont ( sau detalii cu tranzactia respectiva) care sa-l trec in Registrul Incasari/Plati in cazul unui control. Daca plata se face in contul de PFA se trec detaliile platii la fel in Registrul Incasari/Plati si iar diferenta de curs valutar se trece la cheltuieli.

Multumesc frumos pentru raspuns si lamurire.
O zi frumoasa

Audit Vic Cont a scris:

Buna ziua,
Nu ati specificat obiectul de activitate. Facturarea pentru clienti externi nu trebuie sa difere fata de cea la interiorul tarii din punct de vedere formal, de exemplu in cazul serviciilor prestate, difera doar moneda in care facturati si pe care o stabiliti in contract in acord cu clientul. Pe factura externa se trece suma in moneda convenita cu clientul. In contabilitate , in registrul de incasari si plati , se trece suma in lei de la data incasarii, prin utilizarea cursului stabilit de BNR in ziua anterioara incasarii (mentionandu-se la explicatii suma in valuta) iar diferenta nefavorabila rezultata din conversia de catre banca la cursul acesteia, mai mic, se inregistreaza pe cheltuieli din diferente de curs valutar.
Dacă PFA-ul nu este platitor de TVA (si chiar daca ar fi fost platitor de TVA), facturile externe către clienți non-UE se fac fără TVA, indiferent dacă firma clientului extern plătește sau nu TVA; nu sunt declaratii in plus fata de facturarea la intern (altele sunt conditiile/declaratiile daca s-ar factura in interiorul UE).
Nu este ilegal sa incasati veniturile aferente PFA in conturi personale, atat timp cat declarati fiscal acele venituri (PFA nu e obligat dpdv legal sa aiba cont de PFA separat de contul personal - desi unii prefera asa pentru a-si gestiona mai usor veniturile si cheltuielile deductibile ca sa nu existe apoi probleme cu controalele ANAF care sa le considere unele cheltuieli ca fiind nedeductibile).