Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz eliberare diploma absolvire curs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz eliberare diploma absolvire curs

buna ziua,am urmat un curs specializare tehnician sisteme detectie,supraveghere video si control acces la o firma din orasul in care domiciliez si am trecut examenul de absolvire.
firma refuza sa mi elibereze diloma de absolvire curs pe motiv stare urgenta si apoi stare alerta ,zic ei ca numai dupa incheierea starii de alerta se pune problema de eliberare diploma,ca acum nu le dau nici lor diplome ,sa le poata completa.
Daca starile astea de alerta se prelungesc pana la anul,eu ce fac?cum ma angajez?mi au eliberat o adeverinta prin mail,scanata,,pe care de abia se vede stampila si semnatura.
va rog sfat cum pot sa verific daca e adevarat ce sustin ei si daca mint,cum sa i oblig sa elibereze diploma?
Depuneri o sesizare la OPC.