avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Cod Fiscal Nerezident
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Cod Fiscal Nerezident

O firma persoana juridica din Ungaria pt un contract a solicitat si a primit Cod Fiscal pt Romania cu scopuri TVA.
Intrebarea pe facturile emise si receptionate ce adresa trebuie sa apare pt firma din Ungaria. Pe Certificat este inscris adresa din Ungaria. Softul cu care se emita factura pt Firma din Ungaria si trecut Codul Fiscal din Romania aduce automat adresa ANAF din orasul unde este inregistrat contabilul care a solicitat CIF?
Sau trebuie corectat manul in soft si trecut adresa de sediul social din Ungaria?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:05, 10 Septembrie 2020
Pentru operatiunile care au legatura cu solicitarea CIF TVA in Romania se folosesc acest cod si adresa de aici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

C.i.f c.u.i. programatorcalumea programatorcalumea Am o microîntreprindere care are clienți și în românia și în străinătate. Pe lângă asta sunt și neplătitor de TVA. Am o ... (vezi toată discuția)
Achizitie servicii intracomunitare cu tva sau fara tva alesoft alesoft Buna seara, Incerc sa lamuresc urmatoarea situatie. Sunt o firma neplatitoare de TVA si pentru ca folosesc Google Adwords mi-am obtinut si un CIF special ... (vezi toată discuția)
Tva servicii natalia2010 natalia2010 Buna ziua. Ma confrunt co o situatie in legatura cu TVA-ul serviciilor si va rog sa ma ajutati. Intrebarea1. O societate din Romania (platitor de TVA) ... (vezi toată discuția)