Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mansardare locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mansardare locuinta

Buna. De curand mama mea mi-a donat o jumatate dintr-o casa iar cealalta jumatate a casei i-a donato surorii mele prin apartamentare la fiecare dintre noi .intrebarea este podul casei este comun ? In jumatarea mea de casa vreau sa fac o mansardare .pot face deasupra proprietatii mele ?
Bună ziua, puteți construii în baza unei autorizație de construire emis de către primărie cu acordul surorii dumneavoastră!
Multumesc.dar eu detin o declaratie notariala in care scrie "sa amenajeze .in interesul sau .podul comu al caseide locuit in scopul deva deveni locuibil .fara insa ca prin acest acord sa mi se diminueze dreptul de proprietate asupra cotei parti indivize din partile comune". Intrebarea este ma ajuta aceasta delaratie a ei?