Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua . Detin o jumatate intr-o casa iar in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua . Detin o jumatate intr-o casa iar in cealalta jumatate ...

Buna ziua . Detin o jumatate intr-o casa iar in cealalta jumatate o detine sora mea .pe partea mea de pod vreau sa fac o mansardare iar sora mea mi-a dat un acord la notar in care scrie asa" SA AMENAJEZE IN INTERESUL SAU PODUL COMUN AL CASEI IN SCOPUL DE A DEVENI LOCUIBIL .FARA INSA CA PRIN ACEST ACORD SA MI SE DIMINUEZE DREPTUL DE PROPRIETATE ASUPRA COTEI PARTI INDIVIZE DIN PARTI COMUNE" cu aceasta declaratie cei de la primarie zice ca nu e buna..ma puteti lamuri? Multumesc .

gabr a scris:

Buna ziua . Detin o jumatate intr-o casa iar in cealalta jumatate o detine sora mea .pe partea mea de pod

De unde stiti care e partea dvs de pod?
Asta e si ideea: fiecare dețineți cate o jumătate ideală și abstractă.
Pentru o împărțire concretă, trebuie să faceți partajul și să vă luați fiecare partea exactă.
Asta e problema.