Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fatada blocului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fatada blocului

Un vecin a montat aer conditionat pe balcon distrugand din vina lui o parte din fatada blocului,cine suporta reparatiile?raspectivul locatar a mers la asociatie spunand ca fatada este bun comun,Dar fatada a picat cand a gaurit peretele din interior spre exterior
Atunci dumnealui plateste.
Platea asociatia daca fatada nu era renovata si cadeau bucati din ea, se producea un accident ce a cauzat deteriorarea acesteia, etc.

Art. 30 din legea 196/2018
(5) Daca proprietarul unei locuinte ori al unui spatiu cu alta destinatie provoaca
daune oricarei parti din proprietatea comuna sau din proprietatea individuala a altui
proprietar din condominiu, respectivul proprietar are obligatia sa repare stricaciunile
sau sa suporte cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
Ionut.ion, utilizator
Va multumesc
Partea vinovata de generarea prejudiciului este obligata sa remedieze deficientel