Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

Buna seara.

Notarul de stat (1992) desemnat ptr.succesiune are obligatia de a-i chema pe toti succesorii din anexa 1 la data dezbaterii acesteia. Este si un alt procedeu de a chema mostenitorii la DEZ. SUCCE.(in afara de citatie).IN ANEXA 1 se cere actele stare civila(certificat de nastere).Cum afla notarul adresa descedentilor ptr ca la vremea respectiva nu mai locuiau toti impreuna cu defunctul.Nici unul dintre descedentii nu au primit citatie de prezentare la notar.Poate sa fie o greseala a notarului.VA MULTUMESC???
Se pare ca pe criteriul "dai sa mearga, bani sa iasa!" Profitam de naivitatea oamenilor, cica si azi tot acesta functioneaza in multe cazuri.
Dvs. v-ati documentat, acuma stiti ce se poate face.