avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Bună ziua!
In acesta perioada se pune problema concediului de odihna. Mi s-a comunicat ca am 10 zile, deși am stabilite în contract 20. Menționez că nu am beneficiat de concediu de odihna în acest an. Cum se calculează zilele?
Doar o lunga am fost în șomaj tehnic.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:29, 14 Iulie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
CO se acorda proportional cu perioada lucrata.

Somajul tehnic afecteaza durata concediului de odihna.
Care este calcul?

Cornel Vasile a scris:

CO se acorda proportional cu perioada lucrata.

Somajul tehnic afecteaza durata concediului de odihna.

20 de zile/12*nr. de luni lucrate, asa calculati.
Impartiti numarul de zile de CO mentionat in c.i.m. la 12, apoi rezultatul il inmultiti cu numarul de luni efectiv lucrate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna vasyviasu vasyviasu Sunt angajat la o firma din 18-02-2014 si as dori sa aflu daca beneficiez de concediu de odihna pana la sfarsitul anului si cate zile de concediu am dreptul? (vezi toată discuția)
Concediu de odihna irumes irumes Am un salariat care de la inceputul anului a muncit (pontat ) 9 zile, dupa care a efectuat concediul de odihna 31 de zile din 36 cate are dreptul pentru un an, ... (vezi toată discuția)
Co neefectuat anda_bebeko anda_bebeko buna ziua, de la data de 13 mai 2011 sunt angajata la angajatorul X cu norma intreaga, cu salariul brut 880 lei, iar din 17 iulie 2012 contractul s-a ... (vezi toată discuția)