Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Bună ziua!
In acesta perioada se pune problema concediului de odihna. Mi s-a comunicat ca am 10 zile, deși am stabilite în contract 20. Menționez că nu am beneficiat de concediu de odihna în acest an. Cum se calculează zilele?
Doar o lunga am fost în șomaj tehnic.
CO se acorda proportional cu perioada lucrata.

Somajul tehnic afecteaza durata concediului de odihna.
Care este calcul?

Cornel Vasile a scris:

CO se acorda proportional cu perioada lucrata.

Somajul tehnic afecteaza durata concediului de odihna.

20 de zile/12*nr. de luni lucrate, asa calculati.
Impartiti numarul de zile de CO mentionat in c.i.m. la 12, apoi rezultatul il inmultiti cu numarul de luni efectiv lucrate.