Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte la terenul blocului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte la terenul blocului

Buna ziua ,
Va rog sa imi spuneti cine poate delimta cota parte a locatarilor daca nu exista asociatie de locatari. Va rog sa excludeti pe cale amiabila ca nu se poate.

Multumesc anticipat !
Buna ziua,
Eu zic ca nu se poate face asta chiar si cu asociatie, nu prea ai cum imparti toate partile comune intre locatari ( nu poti da unui locatar 10 trepte in proprietate, altuia alte 10, altuia podeaua liftului, altuia balustrada, altuia 10 mp din terenul de sub bloc, s.a.m.d.).
Unele parti comune ( gen usacatorie, terasa...) se da unui locatar in folosinta exclusiva, dar pentru asta trebuie acordul tuturor proprietarilor.
A delimita = a (se) fixa limitele unui lucru.

Vreți să știți de unde (pct. x) până unde (pct. y) se întinde fizic cota dvs.?
Este o cotă-parte ideală, abstractă din dreptul de proprietate asupra terenului. Ea este sau ar trebui să fie scrisă în actul de proprietate (apare, de regulă, sub forma unui procent sau poate chiar în mp. din suprafața totală de x mp.) și urmează soarta bunul principal (ap.), adică se vinde, donează etc. împreună cu acesta.

Eu cred că discutăm despre coproprietate fortață și perpetuă care, spre deobire de coproprietatea obișnuită, nu poate înceta prin partaj (împărțeală, delimitare sau cum vreți să-i ziceți). De regulă, nu poate înceta... Există și excepții.

De ce nu se poate? Exemplul tipic - scara blocului. Teoretic ea poate fi împărțită fizic în bucata de scara a vecinului X și bucata de scara a vecinului Y, dar, practic, cel puțin unul dintre ei ar trebui să învețe să zboare măcar până acolo unde începe bucata lui de scară. Până atunci, rămân în coproprietate forțată și perpetuă.
romascanu, moderator
Buna ziua, eu ma refer stic la terenul blocului ,unde prin contract toti locatarii au dreptul la o parte, una mai mica, una mai mare depinde de dimensiunea aparamentului .
Eu vreau sa stiu daca exista cineva in masura sa imi spuna ca un locatar are de aici pana aici ,altul de aici pana aici si calea de acces este de aici pana aici

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

A delimita = a (se) fixa limitele unui lucru.

Vreți să știți de unde (pct. x) până unde (pct. y) se întinde fizic cota dvs.?
Este o cotă-parte ideală, abstractă din dreptul de proprietate asupra terenului. Ea este sau ar trebui să fie scrisă în actul de proprietate (apare, de regulă, sub forma unui procent sau poate chiar în mp. din suprafața totală de x mp.) și urmează soarta bunul principal (ap.), adică se vinde, donează etc. împreună cu acesta.

Eu cred că discutăm despre coproprietate fortață și perpetuă care, spre deobire de coproprietatea obișnuită, nu poate înceta prin partaj (împărțeală, delimitare sau cum vreți să-i ziceți). De regulă, nu poate înceta... Există și excepții.

De ce nu se poate? Exemplul tipic - scara blocului. Teoretic ea poate fi împărțită fizic în bucata de scara a vecinului X și bucata de scara a vecinului Y, dar, practic, cel puțin unul dintre ei ar trebui să învețe să zboare măcar până acolo unde începe bucata lui de scară. Până atunci, rămân în coproprietate forțată și perpetuă.

V-am spus si eu dar si doamna avocat ca nu exista/ nu se poate face ceea ce spuneti.
Si calea de acces ar trebui sa fie materializata/sa existe pe teren, doar pe acolo intrati in bloc...
Aceasta cale este in proprietatea tuturor si nu se atribui in proprietatea doar a unei persoane.
O intrebare prosteasca.Comun =care apartine mai multora..Am vazut cazuri la parterul blocurilor vechi unde fiecare a ingradit zona din dreptul apartamentului.Ilegal.La unele blocuri noi din proiect apartamentele de la parter au si gradina proprie.Terenul respectiv este trecut in actul de proprietate,se plateste impozit pe el ,totul legal.