Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cum anulez dreptul comun al sotului
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cum anulez dreptul comun al sotului

In 2014 am cumparat un apartament din banii proveniti de la mostenirea matusii mele. In contract sunt trecuta cumparatoare dar e mentinut si numele sotului meu Cf art. 339 din Codul Civil apartamentul fiind considerat bun comun. Cum pot anula dreptul sotului meu pe motivul ca e cetatean strain si poate aceasta lege se aplica doar cetatenilor Romani dar si datorita faptului ca banii proveniti apartineau doar mie fiind dintr-o mostenire ?
Trebuia precizat atunci în contractul de V/C că banii sunt bun propriu pentru că provin dintr-o moștenire.
Dacă nu aveți trecută în contract această precizare, nu știu dacă mai puteți face ceva.
Buna ziua,
Daca nu ati mentionat faptul ca banii sunt ai dumnevoastra exclusiv ... nu se poate face NIMIC!