avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cum anulez dreptul comun al sotului
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cum anulez dreptul comun al sotului

In 2014 am cumparat un apartament din banii proveniti de la mostenirea matusii mele. In contract sunt trecuta cumparatoare dar e mentinut si numele sotului meu Cf art. 339 din Codul Civil apartamentul fiind considerat bun comun. Cum pot anula dreptul sotului meu pe motivul ca e cetatean strain si poate aceasta lege se aplica doar cetatenilor Romani dar si datorita faptului ca banii proveniti apartineau doar mie fiind dintr-o mostenire ?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 14:25, 17 Iulie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuia precizat atunci în contractul de V/C că banii sunt bun propriu pentru că provin dintr-o moștenire.
Dacă nu aveți trecută în contract această precizare, nu știu dacă mai puteți face ceva.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Daca nu ati mentionat faptul ca banii sunt ai dumnevoastra exclusiv ... nu se poate face NIMIC!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre divort si partaj krisseftika krisseftika Posed un apartament cu 2 camere cumparat inaintea casatoriei, pe numele de fata, si as dori sa aflu daca vreau sa fac un schimb de locuinta, trebuie sa trec ... (vezi toată discuția)
Casa din banii mei cameliaagafia cameliaagafia Am achizitionat casa in care locuim exclusiv din banii mei, fapt mentionat in contractul de vanzare-cumparare. Dar eu am vrut sa fim amandoi proprietari si asa ... (vezi toată discuția)
Bunuri comune mostenire baietzika baietzika daca in timpul casatoriei unul dintre soti cumpara un apartament exclusiv pe numele sau. la decesul sotului nenumit ca si proprietar la succesiune intra si ... (vezi toată discuția)