Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce putem face impotriva unui proprietar care nu se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce putem face impotriva unui proprietar care nu se achita de obligatiile sale?

Bună ziua,

În asociatia noastra avem un proprietar plecat in strainatate, care si-a dat apartamentul in chirie (cel mai probabil fara forme legale) și care ne ignoră total când îi solicităm să-și plătească cota parte la reparatii. De-abia scoatem banii de la chiriași pe cheltuieli, de obicei cu intarzieri mari. Plus că apartamentul dânsului este în paragină (zidăria exterioară e pe cale să cadă) și nici interiorul nu e mai ok (igrasie și posibile surse alte surse de infecție).
Menționăm că nu avem nicio adresă unde să-l putem cita, avem doar un numar de telefon la care nu răspunde sau ne ignoră mesajele. Când mai reusim să dăm de el (că sunam de pe alte numere) ne trimite la chiriasi, iar chiriasii la el... Vream să renovăm părțile comune și nu stim ce putem face ca să-l obligăm să plătească. Având în vedere situația dată și fiind o sumă considerabilă per apartament niciunul dintre ceilalți proprietari nu este de acord să plătească partea lui, care să fie recuperată ulterior... Ce putem face?
Deschideti proces.
Nu aveti alta cale.
Mulțumesc. Cum ne afectează faptul că nu avem o adresă unde să-i trimitem înștiințare / citație?
Puteti trimite citatia pe adresa apartamentului ce il detine in acel bloc, daca ajunge sau nu la el nu mai este problema dvs. atat timp cat este proprietar pe acel apartament.
Sa mearga presedintele la OCPI si sa instituie Privilegiu imobiliar( sa inscrie datoriile in cartea funciara a apartamentului.
Nu ar strica sa apelati la un avocat daca mergeti in instanta.
Ionut.ion, utilizator
zidăria exterioară e pe cale să cadă)

Atentie sporita ca exteriorul condominiului reprezinta parte comuna de a caruei administrarea si asigurarea stare tehnica responsabil exclusiv este numai asociatia de proprietari
Conform disp L nr 196/2018 hotararile adunarii generale sunt obligatorii pentru toti proprietarii
Convocati adunare generala,hotarari reabilitarea energetica a condominiului,impuneti cota individuala respectivului proprietar
Daca acesta isi asuma responsabilitatea sa nu achite cotele lunare de intretinere-inclusiv parti comune,initial aplicati penalitati,dupa care asociatia de proprietari are dreptul sa recupereze debitul in instanta d ejudecta si astfel se ajunge la executarea silita a bunului imobil
Notificati oficial proprietarul la adresa de domiciliu de la nivelul imobilului de locuit in comun prin corespondenta postala cu mandat de confirmare cu obligatia achitarii integrale a obligatiilor aferente apartamentului-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca exista debit neachitat in termenul stabilt,asociatia de proprietari prin reprezentant legal=presedintele de asociatie are autoritatea si competenta sa aplice dispozitiile in vigoare referitoare la recuperare debit in instanta
Trebuie sa depuna documente justificative pentru natura debitului in evidenta la ocpi se anexeaza ultima lista de intretinere lunara
Chiar daca nu detineti adresa de contact,procedura prevede instiintarea prin cotidian local sau national
Mulțumesc. Cu siguranță vom apela la un avocat.