Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot înscrie masina pe numele a doi proprietari?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot înscrie masina pe numele a doi proprietari?

Buna, doresc să cumpăr o masina, dar vreau sa fim trecuți doi proprietari in actele mașinii, eu si iubita mea, cum se poate si care sunt pasii?
Conform Ordinului ministrului MAI nr. 1501/2006, publicat în Monitorul Oficial nr 941/21.11.2006.

La cererea scrisă a proprietarului unui vehicul, în certificatul de înmatriculare se poate înscrie şi o altă persoană decât proprietarul, specificându-se calitatea în care acesta poate utiliza vehiculul.

Mai exista varianta sa se inregistreze coproprietatea unui autoturism in CIV, pe baza unei declaratii la politie, prin care coproprietarii accepta reciproc si de comun acord ca unul sa fie "proprietar" iar cel de-al doilea/restul coproprietarilor sa apara la mentiuni ca si coproprietar.i
In documentele de achizitie bun mobil pot fi consemnati mai multe persoane ,dar ;a autoritatea fiscala,auto va fi pe rolul fiscal a unei singure persoane