avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit imobil pe cota moștenită
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit imobil pe cota moștenită

Buna ziua, după moarte tatalui meu am drept de mostenire 1/4 din apartament ,fratele 1/4,mama 1/2 ,,as dori sa stiu impozitul pe porțiunea aceea de casa trebuie sa-l plateasca fiecare in parte?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 23:02, 20 Iulie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Cotele sunt gresite dar asta are mai putina importanta.
Daca apartamentul este cumparat de parinti impreuna atunci cotele sunt:
- mama 5/8 din INTREG
- copiii impart in parti egale 3/8 din intreg (3/16 fiecare daca sunteti 2 flati)
Daca apartamentul a fost achizitionat de tata inainte de casatorie atunci cotele sunt:
- mama 1/4 din INTREG
- copii impart in parti egale 3/4 (3/8 fiecare din cei 2 frati)
Impozitul se imparte conform cotelor dar se plateste pe o singura chitanta pana la iesirea din indiviziune!
Dezbateti succesiunea si iesiti din indiviziune si fiecare isi va plati impozit pe partea lui!
Ultima modificare: Luni, 20 Iulie 2020
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune avram.mariana@yahoo.com avram.mariana@yahoo.com Tatal meu a murit in 2017 si vrem sa vindem apartamentul. Apartamentul era pe numele lui si al mamei. Trebuie sa fac succesiunea? Cum este mai bine sa ... (vezi toată discuția)
Partaj Cristina0098 Cristina0098 Buna ziua ma intereseaza daca pot face partajul casei cu mama tatal este decedat iar eu cu mama nu mai putem locui impreuna ...ce actiuni pot face pentru a imi ... (vezi toată discuția)
Mostenire Luchian nicoleta Luchian nicoleta Buna ziua am si eu o intrebare :Mama a decedat si tata a devenit proprietarul apartamentului,noi fiind copii lor avem vreun drept?PS:Suntem majori si avem si ... (vezi toată discuția)