Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit imobil pe cota moștenită
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit imobil pe cota moștenită

Buna ziua, după moarte tatalui meu am drept de mostenire 1/4 din apartament ,fratele 1/4,mama 1/2 ,,as dori sa stiu impozitul pe porțiunea aceea de casa trebuie sa-l plateasca fiecare in parte?
Buna seara,
Cotele sunt gresite dar asta are mai putina importanta.
Daca apartamentul este cumparat de parinti impreuna atunci cotele sunt:
- mama 5/8 din INTREG
- copiii impart in parti egale 3/8 din intreg (3/16 fiecare daca sunteti 2 flati)
Daca apartamentul a fost achizitionat de tata inainte de casatorie atunci cotele sunt:
- mama 1/4 din INTREG
- copii impart in parti egale 3/4 (3/8 fiecare din cei 2 frati)
Impozitul se imparte conform cotelor dar se plateste pe o singura chitanta pana la iesirea din indiviziune!
Dezbateti succesiunea si iesiti din indiviziune si fiecare isi va plati impozit pe partea lui!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator