Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale act constitutiv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

act constitutiv

As vrea sa stiu si eu cum pot face sa modificat actul constitutiv al unei firme. Trebuie sa includ alte obiecte de activitate decat cele prevazute deja.
Am vb la Registrul comertului si mi-au spus ca trebuie sa redactam Hotararea Adunarii Generale a Asociatilor si as vrea sa stiu cum pot face acest lucru.
Pe langa aceasta hotarare ce alte acte trebuie sa mai duc la Registrul Comertului. Este suficienta aceasta hotarare in orriginal si un act aditional la actul constitutiv.
Am mare nevoie de ajutor.....
Vei depune la ORC o hot AGA(mai jos iti dau un model), o Declaratie model 3 daca vrei sa te autorizezi pentru vreuna din noile activitati adaugate, Actul constitutiv actualizat cu noile modificari( va fi doar semnat si datat de catre asociati) si o Anexa la Hota AGA. Evident vei completa o Cerere de inregistrare a mentiunii si vei depune si imputernicirea de a reprezenta societatea la ORC, semnata de administrator
Iata modelul promis:

SC ____________ SRL
Localitate _____, str._______, nr. 97, etaj ___, ___, judet Ilfov
J23/____/2007; CUI _________

HOTARAREA ADUNARII GENERALE a SC “ ____________” SRL
cu sediul in Oras _____, Str._______, nr. 97, etaj 1, , judet Ilfov,
Nr.____/____________2008

ASOCIATII:
GH(cu datele personale) si
BD, (cu datele personale)

Au hotarat urmatoarele :

1. Actul constitutiv al societatii se modifica prin completarea Obiectului de activitate al societatii , cu urmatorele activitati :
- 2413-Fabricarea altor produse chimice anorganice de baza;
- 2414-Fabricarea altor produse chimice organice de baza;
- 2415-Fabricarea ingrasamintelor si produselor azotoase;
- 2420-Fabricarea pesticidelor si a altor produse agrochimice;
- 2466-Fabricarea altor produse chimice n.c.a;
- 5155-Comert cu ridicata al produselor chimice;
2.Celelalte prevederi ale Actului constitutiv raman neschimbate

3.Prezenta hotarare va fi adusa la indeplinire de administratorul societatii _________
ASOCIAŢI
Codurile sunt dintr-o codificare veche

ANEXA

La Hot. AGA nr._________/________2009 a SC -----------J23/_____/2009
Subsemnatul ___________-administrator, declar ca Hot. AGA nr._________/________2009 a SC ____________ SRL- J23/_______/2009 contine:

-Pagini…………………………………… 1
-Cuvinte………………………………….. 210
-Caractere(fara spatii)……………………. 1158
-Caractere (cu spatii)…………………….. 1499
-Paragrafe………………………………... 17
-Linii……………………………………...42

Pentru aceasta anexa iti trebuie contorul de cuvinte din Tools pe care il copiezi apasand concomitent Alt-print screen
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic