avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune și partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune și partaj succesoral

Buna ,a fost depus un dosar pentru succesiune partaj succesoral,dosar în care apare si numele meu fiind unul dintre moștenitor!Care sunt pasii pe care trebuie să.i urmez si ce optiuni am ?
A fost depus unde? Daca va referiți în instanta o sa primiti cererea de chemare în judecată impreuna cu actele depuse precum și o adresa în care o sa vi se spuna cu puteti formula întâmpinare în termen de 25 de zile.Este indicat sa mergeți cu actele la av pt a discuta care este interesul dvs,daca sunteti sau nu de acord cu cele solicitate,cu modul în cate se propune partajarea bunurilor etc.
Nu va panicati, Instanta este obligata sa va citeze , impreuna cu cererea de chemare in judecata formulata de reclamant. Acolo veti vedea toate solicitarile reclamantului. In termen de 25 de zile aveti obligatia sa depuneti o intampinare sau daca aveti pretentii propri - o cerere reconventionala. Cel mai bine este sa luati legatura cu un avocat, acela va va sfatui si va va explica totul in amanuntime. O zi buna va doresc!
Da in instanta. Am inteles ,multumesc.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

A fost depus unde? Daca va referiți în instanta o sa primiti cererea de chemare în judecată impreuna cu actele depuse precum și o adresa în care o sa vi se spuna cu puteti formula întâmpinare în termen de 25 de zile.Este indicat sa mergeți cu actele la av pt a discuta care este interesul dvs,daca sunteti sau nu de acord cu cele solicitate,cu modul în cate se propune partajarea bunurilor etc.

Buna ziua,

In conformitate cu art. 205 din Codul de procedura civila, depuneti intampinare, prin care specificati pozitia procesuala a dvs, respectiv propuneti probatorii , sau invocati exceptii.

Daca apreciati ca actiunea intruneste cerintele imperative ale legii, si, pe cale de consecinta,trebuie admisa, specificati acest aspect.

Dezbaterea succesorala presupune stabilirea urmatoarelor aspecte:

-cotele -parti din dreptul de proprietate.(daca , in actiunea civila, acestea au fost determinate , in mod corect, iar reclamantii au acceptati succesiunea, in termenul de 1 an de la deces, specificati aceste chestiuni).

-bunurile din masa succesorala.(bunurile aflate in patrimoniul defunctului , conform titlurilor de proprietate).

-cei ce au calitatea de mostenitor.( succesiunea trebuie acceptata, in termenul legal, expres, prin declaratie notariala, ori tacit, prin acte prin care este lasata sa se intrevada vointa de a succede ).

Specificati de varianta de imparteala preferati.
(atribuirea bunurilor catre unul sau mai multi succesori, cu obligatia aferenta de a plati o sulta, imparteala in natura, ori vanzarea prin licitatie publica daca niciunul dintre succesori nu solicita atribuirea bunurilor litigante).

O zi frumoasa,

av .Stoica Ioana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,cum se poate face iesirea din indiviziune prin intelegere ... ligiasmeureanu ligiasmeureanu Buna ziua,cum se poate face iesirea din indiviziune prin intelegere intre mostenitori,la notar sau in instanta?(3 frati au titlu de proprietate pe un ... (vezi toată discuția)
Bună seara, tatăl meu a decedat, eu si frații mei am primit ... Mihaelavirgil1973 Mihaelavirgil1973 Bună seara,tatăl meu a decedat ,eu si frați mei am primit citație pentru a ne prezenta în tribunal în calitate de pârât ,reclamați fiind soția ... (vezi toată discuția)
Legea succesiunii AndreeaSc88 AndreeaSc88 Buna ziua, am o intrebare legata de legea succesiunii. Contextul este urmatorul: tatal meu biologic (parintii mei s-au despartit acum 30 ani, tatal meu nu s-a ... (vezi toată discuția)