Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Informații pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Informații pensionare

Buna ziua! Vă rog frumos sa îmi răspundeți următoarelor întrebări! Sunt învățătoare angajată la 1 septembrie 1980, născută la 19 martie 1961. As dori să mă pensionez la 1 septembrie 2020 cu 40 ani vechime neîntreruptă. Mă interesează dacă voi fi penalizata și cât este procentul? Cât timp este penalizarea? Mulțumesc frumos!
Martie 1961 Martie 2023 62/0 32/1
Limita de varsta la 62 ani.
Pensie anticipata partiala la 01/09/2020 cu penalizare de 4,65% pentru 31 luni de anticipare.