avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot lua pre/postnatal si CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot lua pre/postnatal si CCC?

Buna ziua! Am fost in CCC pana la 2 ani pana in iunie 2020 (copilul a implinit 2 ani in iulie 2020). Am aflat ca sunt din nou insarcinata si din iunie 2020 sunt in concediu fara plata. M am asigurat la CAS ca si gravida fara venituri. Mai pot beneficia de Ccc si pre/postnatal. CCC am inteles ca s ar putea, dar de pre/postnatal toata lumea mi a spus ca nu pot beneficia deoarece nu cotizez in lunile astea cat voi sta in concediu fara plata. Ar trebui sa nasc in ianuarie 2021. Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 26 Iulie 2020
AndreeaGeorgiana2019, utilizator
Cel mai recent răspuns: AndreeaGeorgiana2019 , utilizator 11:08, 26 Iulie 2020
Data probabila a nasterii: 28 ianuarie 2021
Ultima modificare: Duminică, 26 Iulie 2020
AndreeaGeorgiana2019, utilizator
De pre/postanatal nu puteti beneficia decat daca aveti un stagiu minim de cotizare de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical .
Va multumesc! Ccc pentru primul copil se considera stagiu de cotizare pentru prenatal? Daca da, as avea 6 luni cotizate (din decembrie-mai 2020 cat am fost in CCC) in ultimele 12 luni, dar nu ultimele 6 luni inainte de prenatal (iunie-noiembrie 2020 cat sunt in fara plata)
In noiembrie 2020 voi avea 7 luni de sarcina si as putea intra in prenatal daca legea mi ar permite.
Dar CCC pt bebe 2 voi primi sigur?
Multumesc inca o data
Ultima modificare: Duminică, 26 Iulie 2020
AndreeaGeorgiana2019, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie - concediu crestere copil GeorgianaGeorgiana2019 GeorgianaGeorgiana2019 Buna ziua! Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Din data de 5.02.2018-5.05.2018 (90 zile) am fost in concediu medical (sarcina cu risc). Din data ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!am urmatoarea neclaritate : sotia, care este insarcinata ... FLORIN177 FLORIN177 Buna ziua!Am urmatoarea neclaritate : sotia, care este insarcinata in 5 luni( trebuie sa nasca la mijlocul lunii mai) a lucrat pana in 30 noiembrie 2021, timp ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ma numesc mailat ramona si sunt angajata din 05..2021 ... Mailat ramona Mailat ramona Buna ziua ma numesc mailat ramona si sunt angajata din 05..2021 si sunt insarcinata in luna a 3 am mai lucrat din 9septembrie pana in 7 ianuarie pot intra in ... (vezi toată discuția)