Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de un sot violent fizic si verbal, partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de un sot violent fizic si verbal, partaj

Am hotarat sa divortez de un sot violent fizic si verbal cu care nu se poate negocia.
Avem in comun si bunuri 50% fiecare printre care si o casa construita mai mult cu contributia mea ca el nu munceste de 10 ani si pot demonstra asta.Ce reglementari si legi sunt in Romania ptr asta ?
Daca putem legal eu sa ramana cu casa unde am contribuit mai mult si el cu apartamentul si un teren ?
Se pot împărți bunurile aflate în proprietatea comună, iar modalitatea de împărțire va fi stabilită de instanță. Trebuie să aduceți argumente față de dorința de atribuire a casei dacă el se împotrivește.
Daca va intelegeti se rezolva simplu.
Daca nu va intelegeti trebuie sa va judecati.
Se va face și expertiza pentru bunuri.
El se va impotrivi dar eu am argumente. El nu munceste de 10 ani nu are nici un fel de venituri iar casa am construit-o cu banii din vanzarea unui apartament la care am avut 1/2 fiecare si banii munciti de mine in strainatate. Am si un credit luat in strainatate .Mai avem un teren si un apartament la care avem fiecare 50%
Eu ii propun sa raman eu cu casa si el cu celelalte si nu vrea

Adrian ALBU a scris:

Se pot împărți bunurile aflate în proprietatea comună, iar modalitatea de împărțire va fi stabilită de instanță. Trebuie să aduceți argumente față de dorința de atribuire a casei dacă el se împotrivește.

Chiar dacă nu vrea, instanța va decide. Puteți invoca și faptul că nu are bani pentru plata sultei pentru partea dvs din bun în cazul în care i se va atribui casa.

Anirodaxi a scris:

El se va impotrivi dar eu am argumente. El nu munceste de 10 ani nu are nici un fel de venituri iar casa am construit-o cu banii din vanzarea unui apartament la care am avut 1/2 fiecare si banii munciti de mine in strainatate. Am si un credit luat in strainatate .Mai avem un teren si un apartament la care avem fiecare 50%
Eu ii propun sa raman eu cu casa si el cu celelalte si nu vrea

Adrian ALBU a scris:

Se pot împărți bunurile aflate în proprietatea comună, iar modalitatea de împărțire va fi stabilită de instanță. Trebuie să aduceți argumente față de dorința de atribuire a casei dacă el se împotrivește.