Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Carantină asistentă la azil, însărcinată
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Carantină asistentă la azil, însărcinată

Buna ziua, sunt insarcinata am 19sapt suntem in plina pandemie si nu vrea nimeni sami dea risc maternal sau sa ma indrume ce am de facut. De la medicina muncii ma trimite la ginecolog , ginecologul se face ca nu stie despee ce este vorba si ma trimite inapoi la medicina muncii. Ce as putea face in conditiile in care lucrez intrun azil ca asistent si trebuie sa stau carantinata la locul de munca ???
Concediul de risc maternal se emite de catre medicul specialist ginecolog sau de catre medicul de familie, iar medicul specialist de medicina muncii doar avizeaza concediul.
Concediul de risc maternal se emite in conditiile in care medicul specialist considera ca pot fi probleme pentru fat sau pentru mama, in functie de starea de sanatate a celor doi, programul de lucru al mamei, etc.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...