Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia mea, ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia mea, sunt insarcinata in 14 saptamani, medicul mi a dat concediu medical, deoarece nu ma simt deloc bine, iar la prelungirea concediului mi a dat recomandare de risc maternal. Cei de la munca refuza riscul, deoarece nu l considera necesar, deoarece nu depun efort fizic, stau doar la calculator si cel mai probabil or sa faca tot posibilul sa nu mi l aprobe cei de la medicina muncii. Este posibil sa mi evalueze situatia si alt medic de medicina muncii, unul neutru de exemplu? Si in cat timp ar trebui sa primesc raportul de la medicina muncii? Cei de la serviciu justificand ca medicul este in CO si se va intoarce in 2 saptamani. Va mulțumesc!
Medicul specialist ginecolog si medicul de familie nu trebuie sa faca recomandari de risc maternal, ci sa emita concediu de risc maternal atunci cand considera ca exista un risc pentru fat si/ sau pentru gravida.
Medicul de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale nu aproba recomandarile de risc maternal/ concediile de risc maternal, doar le avizeaza pentru a exista o evidenta in dosarul medical al salariatei.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca