Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! Sunt insarcinata in17saptamani si medicul ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! Sunt insarcinata in17saptamani si medicul ginecolog a recomandat concediu de risc maternal.In cat timp trebuie sa primesc raspuns de la dr. de medicina a muncii daca se aproba sau nu concediul.Multumesc!

Raspuns de la medicina muncii
Medicul de medicina muncii nu emite concediu de risc maternal. Acesta doar avizeaza concediul de risc maternal emis de catre medicul specialist ginecolog sau de catre nedicul de familie.
Medicul specialist ginecolog nu face recomandari, acesta emite concediul de risc maternal atunci cand constata ca exista unrisc pentru mama si/ sau pentru fat.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...