Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul și ștergere penalități de întârziere ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul și ștergere penalități de întârziere asociație proprietari

Buna ziua!
cota lunara de contributie la asociatia de proprietari este de aproximativ 900 lei; penalitatile de intarziere peste 5000 lei...
s a tot acitat si s a ajuns la soldul de 900 dar penalitatile au crescut....acestea nu se sterg cu timpul?
multumesc!
Ba da, timpul si pamantul le sterge pe toate.
Faza este ca vecinii tai sunt foarte ingaduitori cu tine si familia ta.
Ai o problema, sa stii !
Faptul ca locuiti in imobil de locuit in comun,va obliga sa respectati dispozitiile in vigoare,printre care inclusiv sa achitati periodic obligatiile de intretinere
Aspectul ca sunteti inregistrat cu penalitati atat de mari denota ca aveti o echipa manageriala mai mulr decat rabdatoare,favorabila dv dar care exercita atributii in detrimentul majoritatii proprietarilor buni platnici
Este temeinic si legal ca asociatia de proprietari sa aplice penalitati la orice suma cu titlu de restanta
Neachitarea cotelor individuale de intretinere,obliga asociatia de proprietari -pentru a nu fi penalizata de catre furnizorii de utilitati sau prestatorii de servicii sa achite periodic si cota dv de contributie de intretinere din alte surse
Daca in imobil ar exista mai multe persoane ca dv,,fiti sigur ca nu v-ar conveni sa se restrictioneze furnizarea utilitatilor din cauza de imposibilitate de plata
Daca echipa manageriala a asociatiei dv de proprietari ar cunoaste dispozitiile in vigoare,ati fi fost de mult actionat in instanta,ocazie cu care ati fi fost obligat sa achitati suplimentar si alte sume
Buna ziua!
ce nu ati sesizat este ca penalitatile sunt mai mari decat datoriile,este corect?
da,in imobil exista aceasta situatie cand toti locatorii sunt datornici;
incerc sa ajut pe persoana in cauza.....gasind solutii;

incerc sa gasesc solutii pt persoana in cauza;
din partea dvs nu este oso lutie este o acuza
Ei, ati venit cu noi informatii.
Incerc sa va explic:
Un proprietar ramane cu restante la asociatie. Asociatia calculeaza penalizari si le afiseaza pe lista de plata, dar nu le incaseaza.
Asa cum ziceti, trece o perioada mai mare de timp, astfel ca valoarea penalizarilor a ajuns la peste 5000 lei, desi valoare soldului la intretinerea efectiva este de numai 900 lei.
Bun, din ce cauza s-a ajuns la aceasta situatie?
S-a ajuns la aceasta situatie deoarece cei din conducerea asociatiei i-a permis proprietarului respectiv sa achite doar din debitul intretinerii, fara a-i incasa si din debitul la penalizari, care nu aveau cum sa se diminuieze, ba mai mult, luna de luna au crescut, ce-i drept intr-un ritm mai mic, pe masura achitarii debitelor la intretinere.
Asadar, daca conducerea asociatiei a stat cu degetul in gura, acum se afla intr-o situatie delicata, cand chiar daca incearca sa forteze incasarea debitului provenit din penalizari, nu o mai poate face decat daca proprietarul respectiv o sa vrea de buna voie... Acum, depinde si de vechimea debitului. Daca este mai mare de 3 ani, chiar daca il dati in judecata, nu o sa aveti castig de cauza.
Vinovati de aceasta situatie sunt cei din conducerea asociatiei, astfel ca la o adica, nu m-as mira ca ceilalti membri ai asociatiei sa-i puna pe dumnealor sa achite acel debit. Asa zice Legea...
Ati mai mentionat ca in asociatia dvs. sunt mai multi proprietari cu debite si carora li se calculeaza penalitati. Cat credeti ca o sa rezistati ?
Trebuie sa va miscati, sa luati masuri de recuperare, pentru ca maine-poimane o sa vi se sisteze utilitatile si atunci sa vedeti situatie !