Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord vecini constructie acoperis.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord vecini constructie acoperis.

Buna ziua.
Locuiesc intr-un apt. la ultimul etaj al unui bloc. Pentru ca avem mari probleme cu infiltratiile de la bloc (imi pare rau ca nu pot atasa poze sa vedeti starea deplorabila), am dorit sa reparam acoperisul blocului. Am facut cerere catre presedintele asociatiei prin care am solicitat sa vina sa constate stricaciunile ai sa ia masurile legale. Din pacate, raspunsul a fost unul negativ, specificandu-se ca nu sunt bani de reparatii pt. ca lumea a refuzat sa dea bani si ca s-a hotarat in A.G. sa nu se mai stranga nici o suma (desi stiu ca legea il obliga sa aiba baniintr-un fond pt astfel de situatii!).
Am dori, daca cu reparatia hidroizolatiei nu se poate (stiu ca este bun comun si ca toti ar trebui sa contribuie, desi presedintele asociatiei ii tot spune ca trebuie sa o fac pe banii mei), sa construim un acoperis tip sarpanta. Ne-am izbit de refuzul categoric al vecinilor de pe acelasi etaj cu noi. Noi am specificat ca totul se va face pe cheltuiala noastra si ca vom merge si la notar sa semnam ca ne asumam toate cheltuielile si toate demersurile vor fi facute de noi. Nici asa nu s-a ajuns la o intelegere, refuzul nevand, de fapt, nici o baza legala sau, cel putin, una logica.
Asadar: cum sa procedez mai departe pt a obtine acordul vecinilor de etaj? Ar trebui sa fac o cerere catre presedintele asociatie de proprietari prin care solicit ca sa se ocupe el de acest demers? Este adevarat ca e datoria dansului sa obtina semnaturile vecinilor? Sau sa chem vecinii in judecata? Nu stiu cum sa procedez in aceasta situatie, dar ce stiu sigur este ca trebuie urgent sa rezolv problema si ca fara semnatura lor eu nu pot incepe constructia acoperisului, constructie care este imperios necesara!
Va multumesc!
Sigur ca nu e o simpla problema si ca sunt responsabila pentru acea constructie. Eu ma refeream strict la faptul ca ma voi judeca cu asociatia doar pt ca nu doresc sa ma ajute cu hidroizolatia, nu cu sarpanta. Mai ales ca mi s-a sugerat cumva ca terasa nu e un bun comun si ar trebui sa o hidroizolez eu, fara ajutorul asociatiei.
Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Terasa imobilului d elocuit in comun reprezinta parte comuna ,a carei administrare si stare tehnica intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Presedintele de asociatie si locatarii detinobligatia sa respecte dispozitiile in domeniu,asfel incat constituirea fondului de rulment si de reparatii este o obligatia neconditionata de interesele,dorintele locatarilor
Notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia respectarii si aplicarii unitare a dispozitiilor in vigoare referitoare la constituirea fondurilor asociatiei si asigurarea starii tehnice a partii comune de condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Conform disp in domeniu,interventiile la partea comuna de condominiu trebuie sa parcurga procedura legal prevazuta ,sa detina proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism,proces verbal receptie finala,garantia lucrarii
Nu va hazardati sa va implicati in executare hidroizolatie terasa parte comuna condominiu,deoarece nu veti putea obtine ca persoana fizica formalitatile legale,nu veti obtine garantia lucrarii
Va multumesc mult pentru timpul si raspunsul acordate!