Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă dau un avans pentru casa și fac un act de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă dau un avans pentru casa și fac un act de mână are valoare ...

Dacă dau un avans pentru casa și fac un act de mână are valoare juridica?
Buna seara,

Perfectati un antecontract de vanzare-cumparare in forma autentica , acesta reprezinta titlu executoriu.

Adresati-va unui notar public, in vederea perfectarii acestui contract.

Puteti fi asistat de un avocat, pentru a cunoaste efectele clauzelor contractuale.

Va sugerez, in prealabil, sa solicitati un extras de carte funciara, pentru informare, de la OFICIUL DE CADASTRU SI PUBLICITATE IMOBILIARA, pentru a cunoaste situatia juridica a imobilului.

In prealabil, verificati titlul de proprietate, eventual, titlurile de proprietate precedente.

Interesati-va daca imobilul are datorii.

La notar sa fie prezenti doi martori, care sa poate da o declaratie, in eventualitatea unui litigiu.

Mare atentie, au existat numeroase situatii in care persoanele care au remis avansul nu l-au mai putut recupera, debitorul fiind ulterior insolvabil.

Solicitati notarea antecontractului in CARTEA FUNCIARA, pentru a fi cunoscut de tertele persoane interesate.
Este recomandabil ca actul juridic sa fie facut de profesioniști, adica de notar sau avocat.
Redactarea actului se face in functie de mai multe aspecte urmând a fi urmarite si efectele juridice.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat