avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Legea 196/2018, cu modificările de anul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Legea 196/2018, cu modificările de anul acesta, ...

Bună ziua,

Legea 196/2018, cu modificările de anul acesta, permite în continuare plata pe apartament pentru reparații de lift (să zic), sau s-a schimbat în plata pe numărul de persoane?

De asemenea, plata parțială a cheltuielilor de bloc este posibilă?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 12:33, 4 August 2020
Conform disp L nr 196/2018 plata parti comune condominiu,se calculeaza si se repartizeaza functie de cota indiviza
Legiuitorul nu a dispus varianta paltii partiale a obligatiilor catre asociatia de proprietari
Pentru situatii speciale,exista posibilitatea incheierii de angajament de plata cu termen de achitare integrala debit in evidenta
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


purcelo a scris:

Bună ziua,

Legea 196/2018, cu modificările de anul acesta,

Nu exista modificari anul acesta. Deocamdata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli asociație de proprietari Maria Pisoschi Maria Pisoschi Proprietarul unui apartament a decedat.In apartament nu locuieste nimeni.Copii moștenitori (2) nu locuiesc acolo, fiind plecați. Au prezentat la Asociație ... (vezi toată discuția)
Proprietar nu vrea sa participe la reparațiile de la bloc adrian ioan adrian ioan un vecin nu vrea sa participe la reparațiile de la bloc (schimbat acoperis bloc ,alte reparatii) .care ar fi solutia .cum putem recupera banii din cota parte ... (vezi toată discuția)
Intrebarea mea este cum se calculeaza fondul de rulment avand ... soarelena soarelena Intrebarea mea este cum se calculeaza Fondul de Rulment avand in vedere ca eu m-am separat cu gazele si apa de la intretinere. Liftul nu il folosesc deoarece ... (vezi toată discuția)