avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1180 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firma faliment fara datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firma faliment fara datorii

Buna ziua.Am mostenit o firma in insolventă,am fost de acord ca lichidatorul sa înceapă procedura de faliment.Acum firma nu are datorii ,existând bani in cont.As putea intra în posesia moștenirii înainte de încheierea falimentului?As putea scoate firma din faliment?
Ultima modificare: Marți, 4 August 2020
*petre*, utilizator
Cel mai recent răspuns: GRINSOLV IPURL , Practician in insolventa 14:23, 1 Septembrie 2020
Din pacate nu am inteles clar situatia.

Cred ca ar fi de vazut documente.

In orice caz, nu se fac distribuiri catre asociati/actionari in contul partilor sociale/actiunilor decat la inchiderea falimentului.

Daca au fost platiti toti creditorii, se poate inchide procedura de faliment, iar toate activele falitei se transfera catre asociati/actionari.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Multumesc pentru raspuns.Avand doar certificatul de calitate de mostenitor pot cere acte lichidatorului?
Ultima modificare: Marți, 25 August 2020
*petre*, utilizator
In calitatea dumneavoastra de potential mostenitor al unui asociat decedat lichidatorul nu este obligat sa va dea niciun document.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Multumesc mult pentru informatii.As mai avea o intrebare,va rog,este o situație mai atipică
Firma are un administrator special care nu se implică
Fratele meu nu vrea sa dezbatem succesiunea deci acest administrator nu poate fi schimbat
Cum pot obține niste documente de la lichidator,de ex un extras de cont pt ca e vorba de o sumă mare de bani sau niste documente de la vanzarea unei pensiuni ,am primit ulterior informatii ca nu s-a vandut cu acte in regula,,a doua zi dupa decesul tatălui nostru
E greu de spus aici, pe forum, fara studiul documentelor.

Cel mai potrivit este sa discutati cu un avocat care are activitate in insolventa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa ildico_erica ildico_erica Buna ziua Firma sotului meu este in insolventa(faliment) din 2013.Saptamana trecuta s-au valorificat prin licitatie 2 din cele 3 bunuri pe care le avea.Va ... (vezi toată discuția)
Administratorul special Costi2017 Costi2017 Buna ziua In urma inaintarii procedurii insolventei simplificate,instanta a numit un administrator judiciar pentru administrarea societatii X. Acest ... (vezi toată discuția)