Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Mostenire de la tatal decedat care avea credit bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Mostenire de la tatal decedat care avea credit bancar

Buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat in situatia urmatoare.
Tatal meu a facut un credit de 15 mii euro de nevoi personale fara girant sau fara garantare cu casa, credit cu asigurare de viata, iar la 6 luni dupa, a decedat. De la deces ( 1 an jumate in urma) nu am anuntat banca ca e decedat, astfel ca merg dobanzile la credit in continuare. Acum eu, fiica decedatului si fratele decedatului, vrem sa vindem casa tatalui parinteasca. Intrebarea este: daca renunt la mostenirea dupa tata, si fratele tatalui se ocupa de succesiunile de la bunicii lor, va prelua si creditul tatalui meu automat, in locul meu? E bine sa anunt banca de deces, sau sa astept sa se faca succesiunea si vanzarea, fara a anunta banca. Creditul tatalui se va stinge cu asigurarea de viata, sau asiguratorul se va indrepta catre casa parinteasca, cea de care vorbesc, aceasta fiind singura proprietate sau bun pe care l-ar avea pe numele lui. Multumesc frumos anticipat, toate cele bune!
Ioioioi, utilizator
mai intai verificati daca nu cumva s-a deschis succesiunea. orice persoana interesata o poate deschide, chiar si primaria. dupa aceea vedeti daca nu puteti negocia o dare in plata. e greu de crezut ca o casa e atat de jalnica incat nu face 15,000 eur. in orice caz, faceti ceva
adriandimitriu, utilizator
De la deces ( 1 an jumate in urma) nu am anuntat banca ca e decedat, astfel ca merg dobanzile la credit in continuare.

a fost o decizie " inteleapta" de ce sa anuntati banca si asiguratorul, ca sa plateasca asta din urma, cand puteti plati dvs cu penalitati din ce mosteniti de la tata?!
Datoriile se platesc in limita valorii mostenite, cert e ca nu veti plati din buzunarul dvs datoriile tatalui.

gi-jane2, moderator
Multumesc pentru raspunsuri. Sa aveti o zi buna!

gi-jane2 a scris:

De la deces ( 1 an jumate in urma) nu am anuntat banca ca e decedat, astfel ca merg dobanzile la credit in continuare.

a fost o decizie " inteleapta" de ce sa anuntati banca si asiguratorul, ca sa plateasca asta din urma, cand puteti plati dvs cu penalitati din ce mosteniti de la tata?!
Datoriile se platesc in limita valorii mostenite, cert e ca nu veti plati din buzunarul dvs datoriile tatalui.