avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Mostenire de la tatal decedat care avea credit bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Mostenire de la tatal decedat care avea credit bancar

Buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat in situatia urmatoare.
Tatal meu a facut un credit de 15 mii euro de nevoi personale fara girant sau fara garantare cu casa, credit cu asigurare de viata, iar la 6 luni dupa, a decedat. De la deces ( 1 an jumate in urma) nu am anuntat banca ca e decedat, astfel ca merg dobanzile la credit in continuare. Acum eu, fiica decedatului si fratele decedatului, vrem sa vindem casa tatalui parinteasca. Intrebarea este: daca renunt la mostenirea dupa tata, si fratele tatalui se ocupa de succesiunile de la bunicii lor, va prelua si creditul tatalui meu automat, in locul meu? E bine sa anunt banca de deces, sau sa astept sa se faca succesiunea si vanzarea, fara a anunta banca. Creditul tatalui se va stinge cu asigurarea de viata, sau asiguratorul se va indrepta catre casa parinteasca, cea de care vorbesc, aceasta fiind singura proprietate sau bun pe care l-ar avea pe numele lui. Multumesc frumos anticipat, toate cele bune!
Ultima modificare: Marți, 4 August 2020
Ioioioi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioioioi , utilizator 18:43, 5 August 2020
mai intai verificati daca nu cumva s-a deschis succesiunea. orice persoana interesata o poate deschide, chiar si primaria. dupa aceea vedeti daca nu puteti negocia o dare in plata. e greu de crezut ca o casa e atat de jalnica incat nu face 15,000 eur. in orice caz, faceti ceva
Ultima modificare: Marți, 4 August 2020
adriandimitriu, utilizator
De la deces ( 1 an jumate in urma) nu am anuntat banca ca e decedat, astfel ca merg dobanzile la credit in continuare.

a fost o decizie " inteleapta" de ce sa anuntati banca si asiguratorul, ca sa plateasca asta din urma, cand puteti plati dvs cu penalitati din ce mosteniti de la tata?!
Datoriile se platesc in limita valorii mostenite, cert e ca nu veti plati din buzunarul dvs datoriile tatalui.

Ultima modificare: Marți, 4 August 2020
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru raspunsuri. Sa aveti o zi buna!

gi-jane2 a scris:

De la deces ( 1 an jumate in urma) nu am anuntat banca ca e decedat, astfel ca merg dobanzile la credit in continuare.

a fost o decizie " inteleapta" de ce sa anuntati banca si asiguratorul, ca sa plateasca asta din urma, cand puteti plati dvs cu penalitati din ce mosteniti de la tata?!
Datoriile se platesc in limita valorii mostenite, cert e ca nu veti plati din buzunarul dvs datoriile tatalui.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trebuie mostenitorul sa plateasca un credit pentru o persoana decedata? Annamarie99999 Annamarie99999 Unchiul meu a decedat in urma cu 2 ani. Acum aproximativ 3 ani i s-a acordat un credit de nevoi personale. De doi ani, in continuu, mama mea este contactata ... (vezi toată discuția)
Succesiune nedezbătută, un moștenitor decedat dator la bancă: ce riscă ceilalți moștenitori? elenadragoi2008 elenadragoi2008 Buna ziua tuturor Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la următoarea speță : Sunt 3 frati care au casa părintească dar fără succesiune făcută. ... (vezi toată discuția)
Tata, client credit nevoi personale bcr, a decedat - solicitari de la banca pentru plata creditului josh28 josh28 Buna seara! Tata, care a facut un credit de nevoi personale la BCR, a decedat in urma cu cateva luni, in timpul in care creditul mai avea cam 2 ani si se ... (vezi toată discuția)