Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Va rog sa mi spuneti ce solutii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Va rog sa mi spuneti ce solutii de functionare a asociatiei ...

Buna ziua!
Va rog sa mi spuneti ce solutii de functionare a asociatiei de proprietari daca niciun proprietar nu doreste sa fie ales presedinte a asociatiei? Am avut 2 adunari generale convocate conform legii la care au fost prezenti 7 respectiv 8 persoane din 40 si nu am reusit sa alegem o persoana presedinte.
Multumesc
Un punct de vedere, zic eu, bun:
[ link extern ]
Puteti sa va ginditi, extra, si la un soi de rotatie intre membrii CEx, care sa preia pe rind aceasta functie, de presedinte.
Dinafara asociatiei nu se poate pentru ca trebuie sa aiba proprietate in imobil.
Nu am susținut ca există varianta cu persoane care nu sunt membri. E ilegal.
Legiuitorul a impus conditia ca repezentant legal al asociatiei de proprietari cat si membrii comitetului execuiv trebuie sa fie proprietari care sa detina calitatea de membru proprietar in asociatia de proprietari
Nu pot exercita atributii in folosul si beneficiul asociatieid e proprietari si a membrilor proprietari decat proprietarii care au incheia acord de asociere cu asociatia de proprietari
Legiuitorul a impus restrictia ca membrii familiei proprietarilor de drept ai bunurilor imobile sa nu poata incheia acord de asociere respectiv sa nu poata exercita actibitati in numele asociatiei de proprietari