Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa cumpar un apatament a carui baie nu este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa cumpar un apatament a carui baie nu este trecuta in cf

Buna ziua.Mi-am facut dosar pentru prima casa.Am gasit un apartament cu L112,iesit de sub interdictie,dar in CF apare 1 camera,bucatrie,antreu.In realitate sunt 2 camere,bucatarie,baie,camara.Proprietarul a facut modificari in interior fara un proiect iar banca a respins dosarul pentru ca situatia din realitate nu corespunde cu cea din CF.Am dat avansul pentru casa,vanzatorul mi-l restituie.Eu vrea sa vad daca este o posibilitate de a inscrie baia si modificarile in CF.Va multumesc.
Proprietarul ar trebui sa faca o cerere de rectificate in CF la Biroul de Cadastru
1)Trebuie refacut cadastrul(preferabil de catre acelasi cadastrist)
2)Cadastristul nu va rectifica cadastrul, conform realitatii de pe teren, in lipsa unei Autorizatii de constructie pentru modificarile efectuate.
In concluzie, intai se scoate autorizatie pentru modificari, apoi cadastistul reface cadastrul, si in final se inscrie in CF, cu aceste modificari.
Drum lung......dar atunci cand este implicata banca, alta solutie nu aveti :((
doina_manuela, utilizator