Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Ce sanse am sa pot castiga custodia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Ce sanse am sa pot castiga custodia copiilor in instanta, ...

Buna ziua. Ce sanse am sa pot castiga custodia copiilor in instanta, in conditiile in care eu lucrez in U.K iar copiii sunt in Romania?. Specific ca ei nu locuiesc cu tatal lor, ci separati. Fata la bunicii materni, baiatul la bunica paterna, Distanta dintre localitatile in care locuiesc este de aprox o ora. Eu as vrea sa ii aduc impreuna si sa ii pot creste, bineinteles sunt deacord ca tatal sa ii viziteze sau sa ii intorc in tara in perioada vacantelor sau a pauzelor scolare. Specific ca divortul nostru este facut la notar iar pe hartia privind acordul pentru copii, parintii si copiii locuiesc la aceeasi adresa fiecare parinte avand in grija un copil. Multumesc frumos.
Aveti sanse insa nu va fi un proces usor, mai ales daca tatal se opune.
Depinde si de varsta minorilor, daca au peste 10 ani vor fi audiați si ei si intrebati ce părere au despre aceasta schimbare.
Este necesar sa dovediți si dvs ca aveti un loc de munca stabil, o locuinta corespunzătoare creșterii copiilor, ca ati gasit deja o grădiniță sau școală pentru ei mai buna fata de cele din Romania etc.
Contactati un avocat si discutati pe larg situatia deoarece sunt multe aspecte de avut in vedere, însă sigur ca puteti avea sanse.
Multumesc frumos de raspuns. Eu am un serviciu stabil. Locuinta pentru a creste cei doi copii pot inchiria in orice moment. Momentan unde locuiesc eu nu ar fi potrivita pentru copii. Minorii au 11 ani fata si 6 ani baiatul. Tatal a fost deacord pana acum sa ii pot lua in vacanta la mine, ceea ce am si facut. Dar nu sa locuiasca aici. In conditiile in care nici el nu se poate ocupa de nici unul din ei, copiii locuind separat cu bunicii. Momentan el are o noua relatie si s-a mutat la locuinta ei de 2 sapt si vrea sa ia si copiii acolo. In conditiile in care si ea are 2 copii. Lucru cu care eu nu sunt deacord pentru ca copiii nu se inteleg, si nu au stabilitate. Nimeni garantand ca ei nu vor fi dati afara de acolo a doua zi. El neavand nici o hartie prin care sa dovedeasca ca locuieste acolo. Eu i-am cerut in nenumarate randuri copii, sa ii pot creste pe amandoi, dar el a zis sa iau doar fata, nu si baiatul. Eu nu pot face asta. I-am spus ori amandoi ori niciunul, de asta am asteptat si atata timp, gandindu-ma poate se va razgandi. Dar copiii sufera prea mult si deja se vad schimbari in comportamentul lor si nu mai vreau sa ii las asa separati. Ei trebuie sa creasca impreuna iar eu ma pot ocupa de toate cele necesare lor. Singurul impediment ar fi ca vor trebuie sa vina aici in UK. Aici ma gandesc ca r fi probleme in caz de un proces.
Va multumesc din nou pentru raspuns.
Avocat Neagu Elena a scris:

gi-jane2, moderator
Nu exista retete sigure 100% sunt analizate mai multe aspecte pe lângă cele materiale,educaționale care pot sa fie oferite minorilor în UK. si probabil superioate celor din tara.Conteaza varsta acestora,daca sunt atașați de cei cu care locuiesc,daca sunt integrați în grădiniță,scoala,de cati ani ,etc.Toate aceste aspecte sunt analizațiede judecător care va avea în vedete"interesul superior al minorilor".
Daca parintii nu se vor intelege va fi un proces de durata indelungata.
Daca nu va puteti prezenta la proces veti avea nevoie de avocat ca sa va reprezinte.
Conteaza varsta minorilor dar si alte detalii concrete.
Conteaza foarte mult si cat de buni vor fi avocatii din proces.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc frumos de raspuns. Eu am un serviciu stabil. Locuinta pentru a creste cei doi copii pot inchiria in orice moment. Momentan unde locuiesc eu nu ar fi potrivita pentru copii. Minorii au 11 ani fata si 6 ani baiatul. Tatal a fost deacord pana acum sa ii pot lua in vacanta la mine, ceea ce am si facut. Dar nu sa locuiasca aici. In conditiile in care nici el nu se poate ocupa de nici unul din ei, copiii locuind separat cu bunicii. Momentan el are o noua relatie si s-a mutat la locuinta ei de 2 sapt si vrea sa ia si copiii acolo. In conditiile in care si ea are 2 copii. Lucru cu care eu nu sunt deacord pentru ca copiii nu se inteleg, si nu au stabilitate. Nimeni garantand ca ei nu vor fi dati afara de acolo a doua zi. El neavand nici o hartie prin care sa dovedeasca ca locuieste acolo. Eu i-am cerut in nenumarate randuri copii, sa ii pot creste pe amandoi, dar el a zis sa iau doar fata, nu si baiatul. Eu nu pot face asta. I-am spus ori amandoi ori niciunul, de asta am asteptat si atata timp, gandindu-ma poate se va razgandi. Dar copiii sufera prea mult si deja se vad schimbari in comportamentul lor si nu mai vreau sa ii las asa separati. Ei trebuie sa creasca impreuna iar eu ma pot ocupa de toate cele necesare lor. Singurul impediment ar fi ca vor trebuie sa vina aici in UK. Aici ma gandesc ca r fi probleme in caz de un proces.
Va multumesc din nou pentru raspuns.
gi-jane2, moderator