Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! sunt casatorita cu sotul meu de 6 ani si am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! sunt casatorita cu sotul meu de 6 ani si am construit ...

Buna ziua! sunt casatorita cu sotul meu de 6 ani si am construit impreuna o casa de la 0 pe o propritate care este pe numele mamei lui. Soacra mea doreste sa ne dea afara din casa construita de noi, mentionez ca am dovezi facturi, contracte ca acea casa a fost construita de noi . Cum ar trebui sa procedez? Ma poate da afara cu 2 copii mici, fara ca macar sa ma despagubeasca?
Da, pentru că este proprietarul terenului.
Deci si casa este tot a ei.
Presupun ca nu ati avut autorizație de construire...
Ba da ., am autorizatie , contracte semnate cu firmele care au lucrat la casa , bonuri pe fiecare bun cumparat.
Si autorizatia pe numele cui este?
Nu mai lungiti...boala...cum se spune, plecati si incercati sa fiti mai atenta data viitoare. Construiti pe teren unde sunteti d-voastra proprietar sau va cumparati o proprietate pe numele d-voastra, asa e normal si sanatos.Un proces va aduce cheltuiala si stres si nu vad multe beneficii la urma, s-ar putea sa iesiti in pierdere.