Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Vrem sa facem partajul, tatal meu este in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Vrem sa facem partajul, tatal meu este in străinătate ...

Bună ziua,

Vrem sa facem partajul, tatal meu este in străinătate iar "mama" nu vrea sa dea actele casei pentru a putea deschide dosarul, ce putem face? Tatal meu si "mama" sunt propietari.
" vrem ? dvs ce rol aveti?
Tatal trebuie sa imputerniceasca un avocat sa il reprezinte in instanta. Se poate cere un buletin de informare de la ocpi pt a dovedi ca e proprietar.
Instanta va pune in vedere mamei sa vina cu actele.
Prin "vrem" ma refeream la tata si restul familiei, fara "mama".
Tatal meu nu este in tara, poate avocatul nostru sa ceara buletin de informare de la ocpi doar cu actele tatalui meu, fara sa fie necesara prezenta acestuia?
Si o putem da in judecata pentru ca a refuzat sa ne dea actele casei? Ne rugam de ea de o luna, le-a luat si le-a instrainat.
Rmg99, utilizator
Daca aveti avocat, se descurca el.