Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, va rog sa ma indrumati in urmatoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, va rog sa ma indrumati in urmatoarea situatie : detin ...

Buna ziua, va rog sa ma indrumati in urmatoarea situatie : detin o proprietate obtinuata in baza unui contract de vanzare -cumparare cu clauza de uzufruct viager. Proprietatea este compusa din locuinta 200mp si teren aferent cladirii de 5000mp. As dorii sa dezmembrez parcela de 3000mp in trei , parcela 1, 1000mp + locuita, iar parcela 2 si 3 tot cate 1000mp. As dorii ca pe prima parcela sa se pastreze clauza ce uzufruct viager, iar pe parcelele 2 si 3 sa se ridice clauza cu uzufruct , bineinteles cu acordul parintilor mei care detin dreptul de uzufruct.Imi puteti spune daca este posibil. va multumesc
Da, este posibil, mai ales dacă aveți acordul părinților dvs, care sunt beneficiarii dreptului de uzufruct viager.
multumesc pentru raspuns