Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intimat penal preliminara copie dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Intimat penal preliminara copie dosar

Pe portal. just apare ca sunt intimat (penal) cu termen de camera preliminara. Petentul a solicitat RUP 318 alin. 12.

Întrebarea mea este daca pot consulta/copia dosarul de la Tribunal fara avocat sau nu am încă acest drept. Nu am primit citație, rechizitoriu, nimic.
Totodată, doresc orientativ să aflu care este onorariul minim pentru faza de camera preliminara și daca am sanse să găsesc un avocat care sa practice in aceasta faza procesuala cu onorariu mimim.
Va mulțumesc.
Intimatus, utilizator
Dvs sau avocatul trebuie sa sustineti cererea Parchetului, aratand de ce este legala şi temeinica soluţia.
Daca va puteti face aceste aparari singur, nu este nevoie de avocat.
In situatia in care judecatorul respinge cererea, se desfinteaza ordonanta si dosarul se restituie procurorului.
O nouă renunţare nu mai poate fi dispusă, indiferent de motivul invocat, urmand ca procurorul sa va trimita in judecata prin rechizitoriu.

Nu poate fi dispusa o noua renuntare dar poate fi dispusa o casare de petent?
Si cum poate sustine altfel avocatul cererea petentului decat reluând motivarea acestuia. Cu ce contribuie avocatul in plus?

Editat de moderator/motiv: citare inutila mesaj anterior/lecturati Regulament forum
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Dvs. vreti sa intrati in teoria posibilitatilor avocatului la instanta.
Avocatii pot face multe dar depinde de la caz la caz.

Motivarile pot fi foarte diferite de la avocat la avocat si rolul avocatului in astfel de cazuri este mai ales sa fie atent si sa intervina daca vor aparea probleme.
Insa, pentru a putea sa faca asa ceva ar trebui sa studieze dosarul.
Fara a se studia dosarul nu se poate ghici ce ar putea sau ce nu ar putea face avocatul.

V-am spus ca sansa poate avea un rol vital in justitie si exista oameni cu sansa in justitie si oameni fara sansa.
Sunt unii care au un mare ghinion de fel iar altii sunt norocosi.

Cert este un lucru in cazul dvs.
Daca va pare enorma suma de 660 lei depindeti in mod exclusiv de noroc.
Aceasta suma este foarte redusa si este chiar minimala...

Poate ca aveti dreptate ca nu are sens sa angajati avocat cu suma de 660 lei...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Poate intimatul să solicite instantei de camera preliminara respingerea cererii de reunutare la up a petentei și clasarea comform art 15 lit. B ncpp? Întreb pentru eventualitatea in care procurorul solicita la RUP si o amenda adminstrativa sau munca in folosul comunității și mie nu mi convine pentru ca ma consider nevinovat.
Daca se respinge RUP nu se poate dispune clasarea de judecator in acelasi proces si ulterior ori veti fi condamnat ori veti fi achitat.
Clasarea se poate dispune de parchet daca va considera nevinovat.
Este foarte riscant sa cereti trimiterea la parchet a dosarului in vederea clasarii intrucat parchetul va considera vinovat si este posibil sa nu va dea solutie de clasare.

Eu am avut discutii cu multi clienti despre astfel de combinatii juridice dar fiind costuri mari intelegeau sa renunte la scheme juridice complicate, mai ales ca o parte dintre ei intelegeau ca nu o sa tina scenariul cu nevinovatia.Eu le arat la clienti mai multe rationamente posibile ca sa inteleaga intreaga situatie si nu doar o varianta.Am acest potential si uzez de el.
La unii ar fi mers clasarea dar era atat riscul clientului si un cost mult mai mare decat o reprezentare pe renuntare la urmarire penala care are un cost infim pentru avocati si merg doar daca au timp la asa ceva.
Ceea ce ati vrea dvs. este extrem de complicat si fara avocat nu va cotez cu sanse.
Procurorii nu vor vrea sa dispuna clasarea.
Puteti insa risca sa va judecati la instanta dupa ce veti fi trimis in judecata si sa fiti achitat.
Exista si aceasta varianta si le expuneam la clienti si aceasta varianta in trepte si din acest motiv urma sa creasca si costul..

Eu v-am dat repere generale, dar, in concret este mult de discutat pe ceea ce ati vrea dvs. si probabil ca numai costul studierii dosarului penal de avocat ar costa mai mult decat reprezentarea care va pare la un cost imens...
Studierea dosarului este de fapt pasul premergator al gandirii de combinatii juridice de catre avocat.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat