Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va frumos sa ma ajutati cu un raspuns in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va frumos sa ma ajutati cu un raspuns in cazul situatiei ...

Buna ziua,

Va frumos sa ma ajutati cu un raspuns in cazul situatiei de mai jos. In prezent doresc sa achizitionez un imobil, dupa semnarea antecontractului am sesizat ca sunt infiltratii in tavan. Vanzatorii sunt obligati sa solutioneze problema inainte de incheierea contractului de vanzare cumparare? Cui revine cheltuiala reparatiilor in aceasta situatie?

Multumes frumos pentru raspuns!
Daca nu cereti acest lucru, ei nu vor fi obligati. Contractul e legea partilor. Un produs folosit se cumpara in starea in care se afla, daca nu exista cerinte specifice.