Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc parcare mai ingust decat majoritatea -- CF colectiv
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc parcare mai ingust decat majoritatea -- CF colectiv

Buna ziua,

Am cumparat de curand, un apartament, intr-un ansamblu imobiliar nou, cu parcare subterana. Pentru parcarea subterana este CF colectiv, unde sunt trecute numerele parcarii si cote parte egale pentru toate parcarile. Am achizitionat si parcarea si apartamentul prin credit ipotecar.
Problema este ca, aproximativ 10-15% din parcari, sunt cu 20-30cm mai inguste ca restul si a noastra este una din cele inguste. Momentan detinem o masina mica si ne cam chinuim cu ea, sa o parcam, 10-12 menevre la fiecare parcare, dar in viitor am vrea sa ne cumparam o masina mai mare, care va deveni imposibil de parcat acolo. M-am adresat constructorului si a zis ca se mai gandeste daca ne lasa sa schimbam parcarea cu una libera, normala ca dimensiuni. Ce actiune legala se poate face? As putea sa depun plangere undeva ?
Gyo92, utilizator
Daca in planuri parcarea dvs. are alte dimensiuni decat cele din teren puteti cere constructorului sa remedieze. Cel mai bine era daca la semnarea contractului de vanzare-cumparare observati acest aspect.
Planurile de proiectare trebuie sa respecte dimensiunile legale pentru un loc de parcare.
Vedeti ce s-a mentionat in receptia finala a blocului+parcari cu referire la dimensiunile locurilor de parcare.
Posibil sa rezolvati probleme doar printr-o actiune in instanta impotriva vanzatorului/ dezvoltatorului/ constructorului, dupa caz.
Exista normative care prevad caractersiticile tehnice a spatiilor cu destinatia loc de parcare auto
Verificati datele din cartea tehnica a constructiei,confruntati cu situatia reala
Verificati contractul de achizitie bun imobil +spatiu parcare si comparati daca coicid caracteristicile tehnice cu cele din normative
Daca exista diferente,notificati oficial dezvoltatorul cu obligatia alocarii de spatiu parcare auto care sa respecte normativele in vigoare-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta