Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Buna ziua, Am fost recent recent la primărie să ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Buna ziua, Am fost recent recent la primărie să plătesc impozitul ...

Buna ziua,
Am fost recent recent la primărie să plătesc impozitul și am fost înștiințată că am de plătit taxa de salubrizare pe anul curent și anul precedent cu penalități. În vara anului trecut am achitat impozitul și nu am fost înștiințată despre nicio taxa de salubrizare și nici tomberon nu am primit pana acum.De asemenea, nu am primit nicio decizie de impunere, funcționarul public spunând că taxa de salubrizare intră la impozit și că dacă vreau să primesc un tomberon trebuie să plătesc întreg anul trecut cu penalități deși eu nu am beneficiat de acest serviciu.Am încercat să vorbesc cu funcționarul respectiv despre acest lucru, dar s-a purtat foarte urât cu mine și avea un limbaj vulgar.Ce se poate face în această situație? Este legal să îmi ceară să plătesc, cu penalități, un serviciu de care nu am beneficiat niciodată? Mulțumesc!
Atat timp cat nu ati primit impunere anuala afarent anului trecut si nici instiintare impunere taxa salubritate,primaria nu are temei legal sa perceapa penalizari
Contactati directorul administratiei fiscale teritoriale detaliati situatia si negociati solutionarea
Succes !