Forum Discuţii juridice Executare silită Popriri ca persoana fizica
Discuție deschisă în Executare silită

Popriri ca persoana fizica

Buna ziua,

Puteti confirma daca si conform legii in vigoare, daca am popriri ca persoana fizica, insa mi-am deschis o societate si am si calitatea de administrator, ma vor afecta popririle mele respective?

Multumesc anticipat!
A
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Daca incasati anumite venituri din exercitarea activitatii de administrator, da, se poate infiinta poprire asupra acestora.
Mentionez ca nu sunt angajata/salariata, ci sunt asociat si am fost nevoita sa preiau si activitatea de administrator, tocmai pentru a nu angaja pe cineva special, fiind un start up. Sa inteleg ca daca incasez venituri pe firma in calitate de asociat, ma afecteaza popririle? Sau numai daca am si calitatea de salariat?

Multumesc,
A
Daca nu sunteti angajata, nu va afecteaza. In schimb, partile sociale pe care le aveti pot fi afectate de executare silita. In ultima vreme am observat ca au inceput si executorii sa se indrepte catre partile sociale ale debitorilor. Asta inseamna ca daca veti avea profit, acel profit va fi afectat de poprire. Depinde de diligenta de care dau dovada.