Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. Acum o luna eu si soțul meu ne-am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. Acum o luna eu si soțul meu ne-am căsătorit , ...

Buna seara. Acum o luna eu si soțul meu ne-am căsătorit , el avand un copil dintr-o căsnicie anterioară și ii plătește pensie alimentară. De la firma unde lucrează soțul o primit un ajutor bănesc ptr căsătorie și din acești bani i s-a oprit pensia alimentară in valoare de 1700 ron . Intrebarea mea este normal sa i se oprească din acești bani si nu din salariu ? Specific ca in fiecare lună el ii plătește pensie alimentară din salariu. Multumesc frumos
Citiți hotărârea de divorț.
E posibil ca pensia alimentară să fie stabilită sub forma unui procent din venit, oricât ar fi ala.
Dacă pensia de întreținere a fost stabilită de instanță în cotă procentuală, acesta se reține din orice venit net lunar, nu dor din salariu.