avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua , as vrea sa stiu daca la calcularea pensiei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua , as vrea sa stiu daca la calcularea pensiei pentru ...

Buna ziua , as vrea sa stiu daca la calcularea pensiei pentru limita de varsta se ia in calcul sporul de doctorat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:39, 19 August 2020
Legea 127/2019 care va intra in vigoare la 01/09/2021
Art.14
(1) În sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade în care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvență ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiția absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, după caz;
Sporul de doctorat intra in calculul pensiei ...
Ultima modificare: Miercuri, 19 August 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa ce va intra in vigoare legea nr. 127/2019, cum se va pune ... ingbv ingbv Dupa ce va intra in vigoare Legea nr. 127/2019, cum se va pune problema? Intrebare: Am facut facultatea la seral, intre anii 1983-1989. Am obtinut diploma de ... (vezi toată discuția)
Facultate f.r. ani vechime la pensie. ursu67 ursu67 Bună ziua , anii de facultate la frecvență redusă intră la vechime după noua lege ? Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Perioada asimilata la pensie pentru absolventi de studii universitare serale (cu frecventa) cristi.nistor1969 cristi.nistor1969 Buna ziua. Conform cu noua lege a pensiilor Articolul 14 (1) În sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade în care ... (vezi toată discuția)