Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua , as vrea sa stiu daca la calcularea pensiei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua , as vrea sa stiu daca la calcularea pensiei pentru ...

Buna ziua , as vrea sa stiu daca la calcularea pensiei pentru limita de varsta se ia in calcul sporul de doctorat?
Legea 127/2019 care va intra in vigoare la 01/09/2021
Art.14
(1) În sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade în care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvență ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiția absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, după caz;
Sporul de doctorat intra in calculul pensiei ...
Cornel Vasile, Consilier juridic