Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere

Buna ziua,
Bunicii mei au incheiat un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, un imobil situat la tara, cu mine, nepoata lor de fiu, care mi-au transmis nuda proprietate, si intre tatal meu (fiul bunicilor) cu dreptul de uzufruct viager. Tata fiinda la a doua casatorie, iar sotia lui are un fiu din alta casatorie, si-au dorit ca imobilul sa imi ramana mie, tatalui i-au constituit un drept de uzufruct viager.
In contract scrie, ca eu intru in stapanire de drept a imobilului de la data autentificarii contractului, iar in stapanire de fapt dupa incetarea din viata a tatalui meu.
Problema este urmatoarea; tata a pus mana pe cele 4 originale ale contractului dupa moartea bunicului ( ultimul ramas ) si nu vrea sa-mi restituie un exemplar care este dreptul meu (toate exemplarele in orginal le-a pastrat bunicul, eu avand 23 de ani a considerat ca raman in siguranta la dansul), iar sub influenta si presiunea mamei vitrege mi-a interzis sa intru in imobil.
Eu am fost crescuta de bunicii mei pana la varsta de 13 ani, fiind parasita de mama naturala, imobilul lasat mie de bunici este casa unde am crescut. Am lucruri in casa care imi apartin, am lucruri lasate de bunica (zestere cum se faceau la tara) iar tata imi interzice sa mi-le iau.
Ce drepturi am eu in momentul de fata? Nu mai pot intra in imobil? In imobil nu locuieste nimeni, acum este o casa parasita iar tata din rautate nu ma lasa nici pe mine. Ce drepturi are sotia lui (mama vitrega, nefiind trecuta in contract), care a pus stapanire pe casa?
Tata care are dreptul de uzufruc viager ce poate sa-mi interzica? Tata nu vrea sa locuiasca in imobil fiindca are un apartament impreuna cu mama vitrega, dar imi interzice si mie sa intru.
Cine plateste in continuare imozitul pe imobil (l-a platit bunicul pana la deces) si pe ce nume vine?
Trebuie sa depunem cumva o declaratie la taxe si impozite acum dupa moartea bunicului?
Va multumesc frumos!
NicolTudor, utilizator
Sa ne înțelegem, bunicii au fost întreținuti, casa a fost întreținută.

raluk0207 a scris:

NicolTudor a scris:

A fost decizia bunicului sa plateasca impozit cat a trait fiinda a avut o pensie frumoasa, asta ca sa ne scuteasca pe noi de la cheltueli. Bunicii nu au avut pretentii de la noi, dar eu cat au trait i-am ajutat/intretinut, chiar si casa.

Si daca nu au avut pretentii, de ce ati încheiat o vânzare (dându-le bani, teoretic) și de ce cu întreținere?
Asta nu reusesc eu să inteleg: de ce se încheie acte fictive care nu reflectă realitatea?

Esti proprietar de drept. Mergi frumos si schimba yala la casa, plateste impozitul, plateste utilitatile, ara si ingrijeste gradina... etc...
Tatal, va veni sa faca scandal si cam atat... pentru asta exista politie....
Mergeti cu actul copie la un avocat in eventuala deschiderii unui proces pentru a va inmana un act original sau mergeti la notar cu copia si depuneti o cerere sa va inmaneze un duplicat.
Ar intra pt scurta vreme, tatal va cere evacuarea si mai plateste si cheltuieli de judecata aiurea.

andrey_f_c a scris:

Esti proprietar de drept. Mergi frumos si schimba yala la casa, plateste impozitul, plateste utilitatile, ara si ingrijeste gradina... etc...
Tatal, va veni sa faca scandal si cam atat... pentru asta exista politie....

uzufructul se stinge prin neuz. Asteptati sa se implineasca 10 ani in care tatal sa nu locuiasca acolo, ci la nevasta si apoi, va puteti adresa instantei sa constate ca dreptul de uzufruct e stins si sa dispuna radierea din cartea funciara.
in ce an ati incheiat contractul cu bunicii ?
gi-jane2, moderator
In anul 1999 s-a făcut contractul. Tata nu locuiește acolo.

gi-jane2 a scris:

Ar intra pt scurta vreme, tatal va cere evacuarea si mai plateste si cheltuieli de judecata aiurea.

andrey_f_c a scris:

Esti proprietar de drept. Mergi frumos si schimba yala la casa, plateste impozitul, plateste utilitatile, ara si ingrijeste gradina... etc...
Tatal, va veni sa faca scandal si cam atat... pentru asta exista politie....

uzufructul se stinge prin neuz. Asteptati sa se implineasca 10 ani in care tatal sa nu locuiasca acolo, ci la nevasta si apoi, va puteti adresa instantei sa constate ca dreptul de uzufruct e stins si sa dispuna radierea din cartea funciara.
in ce an ati incheiat contractul cu bunicii ?

atunci. aplicabil e vechiul cod civil.. uzufructul se stinge prin neuzul dreptului în decurs de 30 de ani
mai aveti de asteptat ceva ani.