Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii pensionare

Ma numesc Moldovan Simion, nascut la data de 24.03.1951. Mentionez ca timp de 24 de ani si 8 luni am lucrat cu carte de munca in Romania (fara a avea grupa) si 9 ani in Italia. In ce conditii pot beneficia de pensie anticipata? Se recunosc cei 9 ani in care am cotizat in Italia? Dar in cazul unei pensii de invaliditate de gradul III?
Multumesc pentru raspuns.
va introduceti datele folosind site-ul de la Prahova
[ link extern ] /
Perioadele lucrate in Italia si pentru care au fost achitate contributiile obligatorii sunt avute in vedere la stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea oricarei categorii de pensie.

1. Acordarea pensiei de invaliditate depinde de concluziile la care ajunge comisia de expertiza medicala, respectiv daca emite (sau nu) decizie de incadrare in grad de invaliditate, in functie de starea sanatatii dvs.

2. Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare, stagiu care este de 35 de ani pentru barbatii nascuti in 1951.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea