Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua, avem un membru al asociatiei de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua, avem un membru al asociatiei de proprietari care este ...

buna ziua, avem un membru al asociatiei de proprietari care este mai "special" si in fiecare luna solicita documente pe care legea ne obliga sa i le dam. La ultima solicitare acesta a cerut copoe dupa facturi si bonuri reprezentand diverse cheltuieli incepand cu anu 2010!!!. Exista o limitare in timp pentru care se cer informatii istorice, adica nu mai mult de x ani din spate? multumesc!
Legiuitorul nu a prevazut disspozitii referitor la vechimea documentelor care pot fi solicitate de catre proprietari
Legal,pot face obiectul cererii documentele aferente termenului de 3 ani repectiv termenul de prescriptie in interiorul caruia partea interesata poate ridica pretentii
Il instiintati oficial ca el va plati toate copiile. Calculati-i cat este pentru o luna de cheltuieli si el sa va raspunda in scris daca este sau nu de acord. Asociatia nu este obligata sa suporte costurile.
multumesc pentru raspunsuri, pana la urma ii voi raspunde si ii propun o zi pe saptamana cand sa vina sa faca poze la toate facturile incepand cu anul pe care si-l doreste, asa evit viitoare cereri. proces verbal la final si gata.