Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! In cazul unui contract de 2 h, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! In cazul unui contract de 2 h, salariatului i se ...

Buna seara!
In cazul unui contract de 2 h, salariatului i se permite sa lucreze cand doreste aceste 2 h de ex, azi de la 10.00 la 12.00 ... maine de la 14.00 la 16.00 .., aveti idee cum trebuie trecute in CIM aceste ore sau legea permite un astfel de contract ?

si ar mai o intrebare legata de impozitul pe microintreprinderi.. va rog sa ma corectati daca e gresit ..sa beneficiez in cazul meu, de impozit 1% am nevoie ori de 1 angajat cu 8h ori de 4 angajati cu 2h cumulat 8h ? sau este suficient un contract de 4h cu un singur angajat ?

Multumesc frumos de ajutor !
Brancoveanu Roxana, utilizator
Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2) C.mun., următoarele:
a) durata muncii şi repartizarea programului de lucru;
.....

In c.i.m., vetimentiona :
Durata muncii :
2. O fractiune de norma de 2 ore/zi .

a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza 2 ore zi/ore . Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile este : luni : 2 ore/zi , 10.00 - 12.00 ; marti 2 ore/zi, 14.00-16.00 etc....