Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca o societate cu capital 100%privat face concediere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca o societate cu capital 100%privat face concediere colectiva ...

Daca o societate cu capital 100%privat face concediere colectiva ,salariatii beneficiaza de salarii compensatorii??In ccm scrie ca se va urma procedura legislatiei aplicabile..adica face referire la codul muncii???
Potrivit art.67 din Codul Muncii , salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

In speta, puteti beneficia de salarii compensatorii numai daca sunt prevazute in ccm aplicabil angajatorului , precum si daca acestea sunt mentionate in Reg.Intern al angajatorului.